Време е да премахнем машините изцяло. Да ги дадем на скрап, по-изгодно ще е
От редакционната поща
Автор: Людмил Цветков
Бях решил да не се занимавам повече с тези пусти избори, стана досадно, и ако нещо се променя, става към по-лошо, но все пак е хубаво да си дадем сметка какво се случи на тези избори. След като още от сутринта на 27-ми октомври започнаха да валят съобщения за дефектирали машини по медиите, отворих един файл и поствах информацията, намерена в интернет по въпроса. Използвах главно 4-5 по-големи сайта, БНР, 24 часа, ПИК, Труд, Трибюн и някои други евентуално.
Най-много информация имаше на сайта на БНР, може би защото имат най-много кореспонденти в страната. Какво се получи? Само до около средата на изборния ден, с по 2-3 параграфа максимум за отделни дефекти, файла ми набъбна до над 15 страници, от тези големия формат, а в ранния следобед въобще се отказах повече да гледам, понеже известията за възникнали нередности с машините нямаха край. До какви изводи стигнах (всеки може да провери информацията свободно в интернет, например отворете сайта на БНР):
1) И на тези избори, както на предишните, дефектиралите машини бяха около една десета от всичките, тоест най-малко 1000, каквото и да казват от ЦИК. Лесно се стига до това число, в области като Хасково, Благоевград, Стара Загора се говореше до ранния следобед за над 20, над 30, отново над 30 дефектирали машини, а очевидно броят им е нараствал. Дотук имаме 100. В София, например за 23-ти МИР, председателката на РИК Полина Витанова заяви, че множество машини са дефектирали, добавете тук по 4-5 или 7-8, както се съобщаваше от различни области, и ето друга бройка от 100 неработещи машини. Отделно имаше няколко десетки съобщения за по 1-2 или 2-3 неработещи машини, дефектирали, ето още 100 се събират.
Това само до ранния следобед. При положение, че съм прегледал малка част от медиите, никакви телевизии, и че някои от кореспондентите или членовете на СИК пропускат в отчетите си да споменат за дефектирали машини, както и че далеч не цялата информация достига до медиите, резонно е да се предположи, че крайната бройка на дефектиралите по различни причини машини е около 1000. Това прави една на всеки 10. Огромна бройка.
2) Този път, добре научени от горчивия си опит, българите предпочетоха да гласуват с хартия. Съотношението гласували с машина към тези, гласували с хартия, в страната е 1 към 3, дори 1 към 4 в отделни региони, според получаваните съобщения. Българите разбраха, че хартията е МНОГО по-сигурен метод за подаване на вот, но за съжаление повечето от така наречените ни политици все още не го разбраха. За справка, Главчев гласува с машина (добър пример), Георги Георгиев от ГЕРБ, Радев, разбира се, Денков, Петков, Василев, Янев, Балабанов, мнозина от БСП (за срам), като ги гледам, "машинните политици" нямат край. Браво в този аспект на гласувалите с хартия Бойко Борисов, Делян Добрев, Красен Кралев, Делян Пеевски, може би съм изпуснал някого, на българския народ трябва да се дава пример, в крайна сметка.
3) Правителството, МЕУ, ЦИК и премиерът Главчев ОТНОВО се провалиха в опита си да организират честни и безпроблемни избори. Какво стана, господин Главчев, господин Мундров, госпожи и господа от ЦИК, нали щяхте да осигурите безпроблемен вот с машините? Нали проверявахте 5 пъти по-голям брой машини, нали хартията на БНБ била сертифицирана? Защо една десета ПАК се развалиха? Защо пак не стартираха, печатаха други дати, печатаха празни разписки, печатаха половин разписки, намачкани разписки или не печатаха въобще? Защо, нали обещахте? Защо отново трябваше да подлагаме българския избирател на целия този стрес? Защо някъде хората трябваше да чакат дълго, преди да достигне решение от РИК? Защо отново се забави и хаотизира процеса на машинно гласуване, а с това и целия изборен процес? Някакви отговори?
4) Дефектиралите машини отново саботираха доверието на българите в изборите и допринесоха за определено ниската избирателна активност. Може да е малко по-висока от предните парламентарни избори през юни, но все си остава пределно, критично, безразсъдно ниска. С такава активност НЕ МОЖЕ да се гарантира минималната народна легитимност за нормалното функциониране в дългосрочен план на което и да е правителство. Само да напомним, че проблемите с активността започнаха с въвеждането на машинното гласуване, преди това всичко вървеше що-годе нормално. Изводът е, като премахнем машините, ще се оправи и активността.
Някои може да смятат, че прекалявам в преценките си, може би завишавам броя. Ами, погледнете само станалото с вице-президента Йотова, госпожата НЕ МОЖА да гласува лесно, развали й се машината, чака 5 минути да я оправя техник. Това нормално ли е? След като на случаен принцип машина може да откаже дори на вице-президента, представяте ли си на КОЛКО други неизвестни граждани са отказали машините, БЕЗ да знаем за тях? И след това госпожа Йотова била доволна от машината, показвало доверие в изборния процес... Да й имам нагласата. Ама то венецуелците винаги трябва да се подкрепяме.
ЦИК, разбира се, повечето от тези данни въобще не ги е чувала, за ЦИК всичко върви нормално. И ЦИК отново ще излезе с тезата, че 100-150 машини са излезли от строя. Да, ама не. 100-150 машини не са стартирали или след МНОГОКРАТНИ опити не са могли да ги оправят техниците, ами останалите 10 пъти повече, които се развалят спорадично, работят, но печатат празни разписки, половин разписки или не печатат въобще, като не може да се установи вота? Тях защо не ги броите, като именно те спъват избирателния процес и подкопават доверието в изборите? Те също са дефектирали, но техниците ги поправят по 2-3 часа, или РИК дава разрешение да се извади дадена машина от употреба само след като 15 пъти по ред дава фира? Това нормално ли е? Ерго, 1 на 10 машини и на тези избори не работеше правилно, и държавната администрация ПАК се провали с гаранцията на сигурен безпроблемен вот.
Ако се поровите в сайтовете, ще установите, че в почти всички области имаше проблеми с машините, единствената област, за която се твърдеше, че само една машина е излязла от употреба, беше Ловеч, но там пък хората масово, почти изцяло предпочитали да гласуват с хартия. София, Пловдив, Плевен, Враца, Видин, Хасково, Стара Загора, Благоевград, Перник, Русе, Ямбол, Монтана, Бургас, къде ли не - все проблеми с машините. И после нямало проблеми. Защо да си затваряме очите?
Разваляли се машините, ами ще се развалят, нали ги раздрънквате по скапаните пътища постоянно. В нормалните страни, където има машини, всеки окръг си има свои собствени. Или пък, има оптични скенери, пускаш хартиена бюлетина, скенерът брои, разбира се, пак има манипулации, където има софтуер има и манипулации, но поне хората попълват бюлетините си спокойно. Но пак не това е проблемът.
Във Видин сложили тиксо на машините, уплътнили добре принтерите, и те като по чудо започнали да работят. Как не се сетихте по-рано, бе? Тиксото му е майката. Ами с празните бюлетини, пак ли тиксото ще сработи? Май че там мастилото нещо не пуска? Ами когато машината въобще не печата, там тиксото как ще оправи нещата?
Очевидно проблемът е другаде, в софтуера, понеже само софтуера може да определя кои машини да работят добре и кои не, както и да регулира доброто функциониране и липсата на такова през няколко отделно подадени гласа на една и съща машина. Пита се, КАК така принтерът работи, после спира да работи, после заработва пак и така нататък? Само софтуерът може да окаже въздействие в това отношение, а той се контролира от венецуелците на Мадуро.
Нестартирали машини, неправилно печатащи машини, непечатащи въобще, опашки от хора заради дефектите, хаос в комисиите, докато техниците "се борят" с машините и се чака да дойде разпореждане от РИК или ЦИК как да се процедира нататък, липса на ток някъде, някъде на хората не им се дава право да гласуват повторно с хартия, или те самите се отказват, доверието в изборния процес се руши.
Пита се, ЗАЩО са ни такива машини, при това 10 пъти по-скъпи на подаден глас от една хартиена бюлетина, която струва стотинки? Защо пръскаме пари на вятъра? Вие помните ли подобни проблеми с хартиените бюлетини в миналото? Аз не, в процеса на броене може би да, но хората НЯМАХА проблеми. И активността беше висока, а избраната власт легитимна. Защо се отказахме от питомното, за да гоним дивото? От цялата работа и суматоха единствено печелят фирмите на Сиела и Смартматик, както и държавни недружелюбни на България фактори, искащи да саботират изборния процес. И успяха, за години превърнаха България в руина. Скоро ще ходим на осми избори.
Време е да премахнем машините изцяло. Крайно време. Да ги дадем на скрап, по-изгодно ще е. Или пък, дайте ги на учениците, могат да се пригодят за уроци или игри. Докога ще търпим венецуелците да саботират изборите ни?
Иначе за самите избори какво да кажа, очевидно има някакви договорки между отделни партии, ЦИК, социологическите агенции и евентуално Информационно обслужване и службите. Иначе няма как да си обясня единия процент подкрепа за Синя България, където има доста опитни и изрядни политици, макар да не са нови лица, с автентични политики, и преминаването на бариерата от Величие и МЕЧ?
МЕЧ на преминалия през сума партии Радостин Василев не предлага нищо, самият той е антихаризматичен, така че КАК влиза, как е близо до бариерата? Нямам обяснение, особено след като трябва да гласуваме в обратната посока, за по-демократични субекти, за да се измъкнем от кризата. Величие действително правят някаква кампания, имат някакви идеи, вероятно и почитатели, въпросът е КАК така заедно с тях евентуално влизат много сродните им Възраждане, БСП, АСП и прочие? Толкова много балъци ли има в България, толкова много леви ли, които искат да върнат страната ни в ситуацията преди 10 ноември? А къде са демократите, извън ГЕРБ и ДПС-Ново начало? Ми то само леви в тоя парламент, бе! И носталгици по миналото. Не, не го вярвам, това е много, ама много съмнително, има нещо гнило в Дания.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/vreme-e-da-premahnem-mashinite/