Защо Надежда Йорданова отказа публичен дебат с Иван Гешев?
Правосъдният министър демонстрира дефицит на аргументи за ликвидиране на спецправосъдието и за отстраняване на обвинител №1
Отстраняването на главния прокурор Иван Гешев и замяната му с човек на статуквото е задача № 1 на правосъдния министър Надежда Йорданова. Втората най-важна мисия на издигнатата от „Демократична България“ до отговорния пост Йорданова е и закриването на специализираното правосъдие, където Гешев правоприлагаше преди да стане част от ръководството на държавното обвинение. С това, според управляващите, почти се изчерпва т.нар. „съдебна реформа“. Тя ще е пълна, ако КПКОНПИ бъде разделена на две, и агентите ѝ получат разследващи функции. Всъщност, целта на „реформата“ на Антикорупционната комисия е да се вдигнат запори за 3 млрд. лв., но това е друга тема.
Да се върнем към публичните опити на министър Йорданова да защити и аргументира нуждата от отстраняването на главния прокурор и от елиминирането на специализираното правосъдие. На последното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет ((ВСС) правосъдният министър показа, че е крайно несигурна в действията си. Поведение, което би следвало да е различно, особено когато се иска отстраняване на един от „тримата големи“ в съдебната власт.
Надежда Йорданова отново не представи юридически аргументи в подкрепа на искането за предсрочно прекратяване на мандата на Гешев. Министърката дори бе довела със себе си сътрудник от министерството на правосъдието, който сякаш трябваше да ѝ „пази страх“ от членовете на ВСС. Досега в историята на кадровия орган никога не е имало случай, в който правосъдният министър индиректно да признае, че не разполага с административен капацитет как да води заседание на Пленума на ВСС. Ситуацията се усложни, когато един от кадровиците поиска да се спазват правилата (според които на заседанието могат да присъстват членове на ВСС, министъра и главния съдебен инспектор) и на Йорданова ѝ се наложи да изгони сътрудничката си.
Идентична бе ситуацията и седмица по-рано, но в Комисията по конституционни и правни въпроси в Народното събрание, когато се проведе 9-часов дебат, приключил с гласуването на първо четене на проекта за ликвидиране на спецправосъдието. Там изявата на Йорданова се ограничи в изчитането на предварително подготвено експозе, вероятно от спомената сътрудничка. По време на същинския дебат обаче тезите на правосъдното министерство се защитаваха от двама съдии – Юлия Ковачева от ВАС и Емил Дечев от СГС, понастоящем заместник-министри на правосъдието.
Излиза, че в изявите, при които ѝ се налага да влиза пряко в дебат с главния прокурор, Йорданова губи своята увереност. Вероятно и защото не може да представи юридически издържани аргументи за ликвидирането на спецправосъдието и отстраняването на Гешев. Това обяснява и защо правосъдният министър не иска да влезе в публичен дебат с обвинител №1 за съдебната реформа. Така, вместо обществото да изгради позицията си за съдебната система у нас на база на публично излагане на аргументи и факти, то бива замеряно с политически опорки от правосъдния министър и нейните покровители от властта. Прави впечатление, че Надежда Йорданова пробва да компенсира провалите си от заседанията на ВСС и правната парламентарна комисия със скучновати интервюта пред удобни за властта медии и журналисти, където заместничката на Христо Иванов в „Да, България“ никога няма да бъде попитана за реалните мотиви на войната на политиците срещу държавното обвинение.
На заседанието на Пленума на ВСС миналата седмица Йорданова капитулира пред реторичния коментар на главния прокурор – кои кръгове печелят от ликвидирането на спецпрокуратурата и от непрекъснатите персонални атаки срещу обвинител №1. Правосъдният министър не иска да бъде питана за това, защото не може да отрече, че ликвидирането на специализираното правосъдие е от полза за подсъдимите фамилии – Баневи и Арабаджиеви, за братя Бобокови, за укриващите се от правосъдието Цветан Василев и Васил Божков и много други.
„Енергията, която се влага в тяхна защита, може да се ползва от г-жа Йорданова, която е адвокат, и може да ги защитава в съдебните процеси, които се развиват. Според българската Конституция те са невинни до доказване на противното. Искам да успокоя г-жа Йорданова и някои други, които представлява, че има закони, има Конституция. Тя не е суспендирана“, коментира тогава Гешев и посъветва правосъдната министърка да отиде да разговаря лично с хората в малките населени места, за да се увери от първо лице какви са отношенията между хората там, визирайки всеизвестните местни зависимости.
След седмица – на 4 април, ВСС ще гледа по същество искането на правосъдия министър за отстраняването на главния прокурор. Отсега е ясно, че предстоящият дебат, в който Надежда Йорданова ще разчита на един-двама от кадровиците, с нищо няма да допринесе за възстановяване на доверието на гражданите в правосъдието. Тъкмо обратното, ще станем свидетели на поредното погазване на разделението на властите и нова серия атаки срещу личността на Гешев. Доволни ще са поръчителите, които, за да помогнат на очевидно несъстоятелния правосъден министър, вероятно ще пратят поредната агитка под прозорците на кадровия орган на съдебната власт.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/zashto-nadezhda-yordanova-otkaza-publichen-debat-s-ivan-geshev/