Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мнения
  3. Защо санкциите са лоша новина за Христо Иванов и добра за…

Мнения

Защо санкциите са лоша новина за Христо Иванов и добра за…

Защо санкциите са лоша новина за Христо Иванов и добра за… - Tribune.bg
Снимка:

Петък, 17.30 часа. Опитни адвокати и пенсионирани вече политици помнят, как преди 20-тина години по това време прокуратурата, под ръководството на Никола Филчев, пускаше факсове до медиите, с които информираше обществеността за стартирани разследвания или повдигнати обвинения на властимащи, действащи или бивши.  

Този петък, само, че по мейл, американската администрация съобщи, че санкционира по глобалния закон „Магнитски“ за корупция пет публични личности у нас. Мотивите макар да са различни, звучат по-скоро политически, а в контекста на това, че санкционираните са свързани с Русия и енергетика, дори и геополитически.  

Реакциите не закъсняха. Избори идват. Всяка партия се опитва да извлече дивиденти, особено тези, които не са пряко засегнати. Куриозното е, че понякога непремерената политическа реакция има способността да обезсили акта, обект на коментар. Горе-долу така се получи и този път.

Сред първите коментирали новият Акт „Магнитски“ очаквано бе лидерът на „Да, България“ Христо Иванов. Без изненада, той поиска оставката на главния прокурор. Кирил Петков пък се зачуди защо прокуратурата не разследвала Владислав Горанов. Вероятно горд, че го е арестувал незаконно преди година. Не, заради друго, а защото МВР и службите не са събрали годни доказателства за вина. Черешката на тортата постави Ивайло Мирчев, който побърза да обяви, че „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ са се взели. Ще се явяват заедно на изборите на 2 април. От новата коалиция на коалициите видяха розово бъдеще пред себе си от новите американски санкции, но дали е така?

Всъщност санкциите изобщо не са добра новина за Христо Иванов. Защото те няма да осигурят служебна победа на ПП и ДБ на предстоящия пети парламентарен вот за две години. Санкциите не са добра новина за някогашния правосъден министър във втория кабинет „Борисов“ и защото в не малка степен те дават индиректна подкрепа за действията на… прокуратурата, под ръководството на Иван Гешев. Това сочат фактите.

Септември 2019 г. За първи път от дълги години българската прокуратура обвинява български гражданин в шпионаж в полза на Русия. Това е Николай Малинов, лидер на русофилски организации и партия у нас. Новината е съобщена от тогавашния заместник-главен прокурор Иван Гешев, който вече е и кандидат за поста на обвинител №1. По това време Христо Иванов организира протести срещу Гешев, а демократичната общност неглижира обвиненията срещу Малинов. Месец по-късно, Гешев и тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров, са в САЩ. А още един месец след това, Малинов си пуска снимка от Кремъл, където получава орден, лично от Владимир Путин. Днес се оказва, че е подкупил съдия, който му разрешава да пътува до Москва, макар да има наложена забрана да напуска страната заради обвинението в шпионаж.

Казусът с Николай Малинов всъщност е важен, защото той има и ключова роля по осигуряване на пребиваването на един доста богат и влиятелен човек преди десет години у нас – фараонът Цветан Василев. Множество са фактите, които сочат, че пребиваващият в Белград, основен подсъдим за фалита на КТБ, се ползва със закрилата на руските разузнавателни служби и на близки до Кремъл олигарси, като част от връзките с тях дължи именно на Николай Малинов.  

Куриозното е, че преди месец и половина, един американски конгресмен се оказа не добре осведомен по тези въпроси и пусна писмо срещу Иван Гешев, написано очевидно от Цветан Василев, с което иска санкции срещу главния прокурор. Е, с действията на американската администрация от този петък е ясно, че номерът на „приятеля“ на православния олигарх Константин Малофеев - Цветан Василев няма как да мине.

Още повече, че само преди седмица Гешев пак беше във Вашингтон, което бе прието доста тежичко от „Да, България“, техните спонсори и адвокатски лобита. В Конгреса главният прокурор участва в дискусия с американски конгресмени и Балкански лидери на тема „зловредното руско влияние“ в региона, особено след началото на войната на Русия срещу Украйна. ДБ са много недоволни от този факт. Защо ли? Всъщност няма и значение.

Друго е важното – Николай Малинов, санкциониран от САЩ по „Магнитски“, включително и две свързани с него проруски организации, след разследване на закритата с активното лобиране на Христо Иванов Специализирана прокуратура, отдавна е предаден на съд. Той е подсъдим за шпионаж в полза на Русия, т.е. прокуратурата отдавна е приключила тази тема. Но Христо Иванов не иска да признае това, нито той, нито един опитващ се да надскочи неговия одиозен престой в МП – служебният министър Крум Зарков.

Румен Овчаров – емблематично име за БСП. Санкциониран от САЩ, има няма – 15 и повече години, след като е престанал да е министър, за корупционните му действия, именно като част от изпълнителната власт – Тройната коалиция. Христо Иванов и всеки, който днес и утре, ще атакува прокуратурата заради новите санкции по „Магнитски“ е редно да си припомни, че пак спецпрокуратурата, ликвидирана миналата година, вече разследва Овчаров за корупция и дори го осъди на две инстанции. Преди пет години, когато е обвинен, Румен Овчаров твърди, че е обект на репресия от страна на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров и от тогавашния премиер Бойко Борисов. Към днешна дата, делото срещу Овчаров не е прекратено. Септември месец миналата година е върнато от Върховния касационен съд. И по тази тема Христо Иванов нищо не казва, дали пък не е защото адвокат на Овчаров е съдружник в една известна кантора, чийто представители са юридическите ментори на политика, обичащ да лобира от задните седалки на джиповете на обвиняеми.  

Рекапитулацията показва, че двама от петимата със санкции по „Магнитски“ са предадени на съд. Т.е. прокуратурата е свършила каквото е трябвало. Защо съдът се бави, това е друга тема, но е тема за размисъл, когато говорим за реформа.  

Други двама от санкционираните – най-малко известните – Иван Генов и Александър Николов. Имената им се свързват с руските интереси в енергетиката. Предимно в ядрената сфера. Много е вероятно самите те също да са били обект на проверки и разследвания, тъй като през годините прокуратурата многократно е проверявала случващото се около АЕЦ „Козлодуй“ и особено около неуспешния опит за строителството на втора атомна централа.  

Бившият финансов министър Владислав Горанов също е бил обект на проверка от прокуратурата. И тук не трябва да забравяме, че действията на нашите разследващи органи са силно ограничени, тъй като те се водят по реда на НПК, а не по методите, които САЩ прилагат при включването на някого в санкционния списък. Все пак не трябва да забравяме, че „Магнитски“ е административен акт, който се налага, без съдебен процес, без действия на прокуратура, което е и причината, че не всеки санкциониран автоматично може да бъде поставен в процесуално качество на обвиняем, подсъдим или дори осъден.  

От всичко изброено става ясно, че Христо Иванов абсолютно неоснователно, не за първи път, пробва да употреби един акт на партньорска държава, за да извлече той, а най-вече тези, които го качват в джипове и го привикват в къщи и офиси край „жълтите павета“, ползи в посока на неспирната им хибридна война срещу прокуратурата.  

Пък и нека Христо Иванов да не бърза да се радва, за да не се окаже накрая някои от неговите домакини или пък нови коалиционни партньори част от следващи петъчни списъци.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети