Жечо Станков пред Tribune: Планът за възстановяване на кабинета „Петков“ ще направи тока толкова скъп, че никой няма да иска да го ползва
За съдбата на въглищните централи и ограниченията в потреблението на ток, които домакинствата и бизнесът сами ще си налагат, за да намалят консумацията предвид високите цени, Tribune.bg потърси за коментар Жечо Станков - депутат, бивш общински съветник от ГЕРБ в Бургас и заместник-министър на енергетиката в последното правителство на Бойко Борисов.
Г-н Станков, защо не се проведе дебат в парламента, за да разберат българските граждани какво е гласувало правителството "Петков"?
Аз като си отида в Бургас хората се оплакват, че не могат да разберат какво става в държавата. В случая с намалението на въглеродните емисии от 2026г. е поет ангажимент за 40% намаление, но е взета много ниска база от 2019г., така че реалното намаление на мощностите ни ще е 55%. Този ангажимент включва и топлофикационните дружества на страната и въпросът е - ще намаляваме температурата в жилищата на хората или ще намаляваме електропроизвадството си от въглища. Ако се насочим към второто, трябва да изключим над 80% от въглищните ни мощности. Освен това на 31 януари 2020г. 44-то Народно събрание по предложение на Таско Ерменков от БСП взе решение за спасяването на държавната ТЕЦ 2 в комплекса "Марица-Изток" и правителството не може да поема такива ангажименти без санкция на парламента. А тук говорим за нещо много по-голямо в Плана за възстановяване и устойчивост /ПВУ/ директно са изброени термични централи и топлофикации, които трябва да намалят въглеродните си емисии. Сега колегите от ПП казват - "ние няма да ги затваряме", но те няма да работят, все едно да имаш кола пред дома си и да не можеш да отидеш с нея на работа, да ходиш пеша. Е, хората казват, че ще имат хубава кола, но тя няма да върви.
Каква е тази опция за сезонно оптимизиране на централите?
Това ще ни доведе до много скъп ток - да поддържаме персонал в мини и ТЕЦ-ове 12 месеца, а те да работят 2 месеца. Ще имаме най-скъпият ток, като тук говорим за модерен режим на тока - ако преди токът е бил спиран през 3-4 часа, сега ще е толкова скъп, че никой няма да иска да го пуска. Подобно на това, което се случи с газа - газ имаше на цена, на която бизнесът не искаше да го потребява. Газ по тръбата има, но предприятието не работи. Работата е като с колата. Ето това ще се случи. Това е модерният режим на тока.
Това е все едно да продаваме въглища за Сърбия, а нашите ТЕЦ-ове да не работят?
Това в Европа се нарича изтичане на въглерод - ние спираме да бълваме тук въглеродни емисии, но държавите, които са извън ЕС като Турция, Сърбия и Северна Македония нямат ограничения, използват въглищните си централи и ще продават ток у нас. Сега натискаме инфлацията надолу като продаваме електроенергия и компенсираме с печалбите бизнеса. Представете си обратното и инфлация не 18, а 36%.
А какви са сценариите, освен този, който е най-тежък? Например, да се предоговори този ПВУ?
Сигурен съм, че вицепремиерът Пеканов ще опита. Според мен това ще е трудно и решението е взето, парафирано е от Урсула фон дер Лайен в разрез с решението на парламента. Тук следва бързо да действаме и да мислим какво правим оттук нататък. Например, строим нови базисни мощности като 7-ми блок на площадката на АЕЦ"Козлодуй" с модерни технологии. За съжаление ПВУ беше изпратен без обществено обсъждане в Брюксел.
Сега трябва да приемем нов пакет закони, за да получим втория транш?
Те се отнасят до вече поети ангажименти.
Ако не ги приемем тези ангажименти?
Ще загубим 725 млн. евро и ще ни спрат следващите траншове. То прилича на влизането ни в ЕС, когато затваряме от 1 до 4 блок на АЕЦ"Козлодуй". Сега като мощности трябва да затворим от 1 до 5 блок без ясно съзнание защо го правим. Няма ясни европейски регламенти и директиви, които да казват, че трябва да се прави това нещо.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mneniq/zhecho-stankov_39/