Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. 14-те пола на Корнелия Нинова

Мрежата

14-те пола на Корнелия Нинова

14-те пола на Корнелия Нинова - Tribune.bg
Снимка:

Автор: Светла Енчева, Genderland

За колко пола става въпрос в Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, по-известна като Истанбулската конвенция? Досега масовата дезинформация беше, че с нея се въвеждал трети пол, който всъщност бил социалният пол, сиреч – джендърът.

Тази „джендър“ пропаганда доведе до обявяването на Конвенцията за неконституционна от Конституционния съд. Което пък уби надеждите за адекватна превенция на насилието, основано на пола. Освен това създаде сума ти проблеми на академични изследователи и неправителствени организации. Без да броим битите и убивани жени, както и ЛГБТИ хората, омразата към които ескалира.

Ала оказва се, че и Конституционният съд, и Александър Урумов, и всички врагове на джендъра са чели Конвенцията недостатъчно внимателно. За разлика от Корнелия Нинова. Ръководителката на Българската социалистическа партия е установила нещо много интересно, което сподели на 2 май в предаването „Лице в лице“ пред изумения поглед на водещата Цветанка Ризова:

„В приложението към Истанбулската конвенция има един списък с около 14 разновидности на пол и правото на избор на децата какви да бъдат.“

Пред камерата на bTV Нинова освен това твърди, че Конвенцията изисква от родителите да сменят пола на децата си в личните им документи и да се пишат „родител 1“ или „родител 2“.  Също и че третият пол не е европейска ценност.

На тези теми ще се върнем след малко.

По-важният въпрос е – Кое е приложението на Истанбулската конвенция и колко пола са описани в него?

В самата Конвенция на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие става дума за едно приложение. Корнелия Нинова също говори за едно приложение – като се каже „приложението“, това означава, че друго няма. Дотук – всичко е точно, както е казал поетът. Значи имаме основания да допуснем, че това приложение (в Конвенцията) е онова приложение (за което говори Нинова).

И така, кое е приложението, убягнало от вниманието на Конституционния съд и враговете на джендъра?

То се споменава за първи път в чл. 66, ал. 7 от конвенцията. Чл. 66 е озаглавен „Експертна група за действие срещу насилието над жени и домашното насилие“, а алинеята гласи:

„Членовете на GREVIO и други членове на делегации, извършващи посещения в страните, както е определено в член 68, параграфи 9 и 14, се ползват от привилегиите и имунитетите, установени в приложението към настоящата Конвенция.“

Какво ли е това митично GREVIO? Сигурно има някаква връзка с 14-те пола! Уви – GREVIO се нарича въпросната експертна група за действие срещу насилието над жени и домашното насилие. На английски – „Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence“. GR идва от group („група“), Е – от experts („експерти“), а VIO – от violence („насилие“).

Каква е връзката между GREVIO и 14-те пола?

Ами никаква.

Самото приложение се нарича „Привилегии и имунитети“. В него иде реч за това, че членовете на групата GREVIO, както и други членове на делегации (например независими национални експерти, преводачи и други специалисти) се ползват с имунитет, когато са на посещение в някоя страна. Тоест не могат да бъдат арестувани, да им се конфискува багажът или да им се ограничава движението във връзка с неща, които са казали или написали в рамките на служебните си функции. И други работи в този смисъл има в приложението, но колкото и да търсите, няма да намерите в него нищо, свързано дори с един пол, да не говорим за 14.

Да не би Корнелия Нинова да има предвид друго приложение? Надали – друго приложение Истанбулската конвенция няма.

Не 14 пола, а няколко измами в няколко изречения

Патосът на ръководителката на „столетницата“ срещу Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие е разбираем. Все пак джендър истерията, яхната от родните социалисти начело с Нинова, послужи не само за мобилизация на електоралната маса. Тя изигра решаваща роля за саморазправата с лидера на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев. Станишев, който твърдеше, че БСП трябва да подкрепи Истанбулската конвенция, дори беше изхвърлен от листата за евродепутати, предложена от Нинова и Изпълнителното бюро на партията. След намесата на Националния съвет председателят на ПЕС все пак беше сложен някъде в дъното на избираемите места.

Да смяташ зрителите и избирателите си за глупави обаче е обидно. Вярно е, че много хора се поддават на манипулация и пропаганда, но има и такива, които мислят, четат и проверяват. Дори сред електората на БСП.

Истанбулската конвенция е дългичък документ, поради което мнозина не си правят труда да я прочетат, а разчитат на други да им я разкажат. За Корнелия Нинова това явно е удобен повод да ѝ приписва всякакво съдържание, каквото реши, независимо дали то е свързано с темата ѝ, или не.

Историята с „родител 1“ и „родител 2“ например беше свързана с френски формуляри и нямаше нищо общо с обругавания у нас документ на Съвета на Европа срещу насилието над жени и домашното насилие. Друг въпрос е, че в българските ученически бележници още от социалистическо време, та до днес, пише „родител/настойник“ и никой не си е загубил или променил пола поради липсата на думите „майка“ и “баща“ в тях.

Правото на полово самоопределение на децата също няма връзка с Истанбулската конвенция. Независимо от нея има европейски страни, в които половата идентичност на транссексуалните и интерсекс децата и младежите не им се налага със сила, а се цени и тяхното мнение. Например Германия. И все пак нищо не става без волята на семейството, когато става дума за деца, които не са на възраст юридически да вземат решения за себе си.

В този смисъл – третият пол, сам по себе си, едва ли е европейска ценност, но правото на самоопределение категорично е. Самоопределението не е нещо, което е просто „хрумване“. То е свързано с далеч по-дълбоки пластове на психологически, културни и прочее идентичности, а в случая с интерсекс хората – и с биология.

А забраната човек да има право да определи сексуалната си ориентация или половата си идентичност със сигурност не е европейска ценност.

„Дали е забранено да мина на червено?“

В песента на Деян Неделчев „Минавам на червено“, посветена на Корнелия Нинова, се задава неособено смисленият въпрос дали минаването на червено е забранено.

От друга страна, защо да не е смислен въпросът? По какво се различава директното лъгане в ефир от минаването на червено? И двете са забранени, и двете не са безопасни. И двете могат да имат далеч отиващи последствия. И двете могат да останат безнаказани, ако извършителят им е неслучаен човек.

И понеже от приложението към Истанбулската конвенция така и не става ясно кои са въпросните 14 пола, нека завършим с предположение какви биха могли да бъдат те:

1    Трети пол (първите два са забранени)

2  Пол на нежеланието да се чете

3   Пол на нежеланието да мислиш с главата си

4  Пол на пропагандата

5  Пол на дезинформацията

6  Пол на фалшивите новини

7  Пол на путинофилите

8  Пол на радикалните евангелисти

9  Пол на националистите

10  Пол на пишман консерваторите

11  Пол на новооткритите традиционни ценности

12  Пол на манипулаторите

13  Пол на манипулираните

14  Корнелия Нинова като пол сам по себе си

В този дух можем да докараме половете поне до стотина. Жалко, че Нинова привижда само 14.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети