200 г. от първото издание на „Рибния буквар“ – първата крачка към съвременното ни гражданско образование
От Фейсбук профила на Кристиян Шкварек
Вместо патетика и демагогия, за днешния празник бих желал да ви насоча към нещо, което далеч по-автентично ме кара да чувствам, че все още обществото ни помни и отдава значимото на онази епоха, на онези българи. Нещо, което ме кара да се чувствам директно свързан с България от ерата на Възраждането.
През настоящата 2024 година се навършват 200 години от първото издание на „Буквар с различни поучения“ (известен и като „Рибния буквар“), първия учебник, написан на разговорен език, със светско съдържание, който се превръща в емблема на българското просветно дело.
Революционен по замисъл и съдържание, той е първа крачка към съвременното българско гражданско образование и първата илюстрована българска книга.
От чудесното издателство "Българска история" са направили издание, което се отличава с това, че паралелно до оригиналните текстове на д-р Петър Берон е добавен и осъвремененият текст на проф. д-р Лилия Илиева, така че читателят може да проследи и сравни ред по ред написаното. Книгата предлага множество бележки под линия и богат предговор, които потапят читателя в контекста на създаването на този бележит труд, ограмотил цели поколения в миналото.
Рядко съм срещал такова уважение и внимание към детайла, що се касае до класически, български труд. Момчетата от "Българска история" за пореден път правят нещо, което според мен отдава повече чест на онази епоха и онези българи, отколкото сто патетични Фейсбук поста на политици, общественици и инфлуенсъри.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/200-g-ot-parvoto-izdanie-na-ri/