Адв. Пламен Борисов: Някой да припомни на Радев, че е избран с гласовете на хора, които никак не го харесват
От Фейсбук профила на адв. Пламен Борисов
Колеги конституционалисти, само аз ли видях, че президентът публично наруши Конституцията, като отказа да насрочи предсрочни парламентарни избори, което е негово задължение?!
Дали това, което видяхме днес е зле режисиран театър или много неудобна реална ситуация е без значение. Президентът се закани, че няма да има предсрочни избори, докато не му хареса предложението за министър на вътрешните работи. Някой трябва да му припомни, че тъкмо този президент е избран с гласовете на хора, които никак не го харесват.
Сега да видим дали има кой да повдигне въпроса за нарушението на Конституцията от президента пред Конституционния съд?!
***
Колкото юристи - толкова мнения, но не е нужно човек да е завършил право, за да проумее, четейки текста на Конституцията, че Радев извърши две тежки нарушения:
1. Радев няма право да отхвърля предложението за състав на кабинет на кандидата за служебен министър-председател. Разбира се, ако президентът не е съгласен със състава на кабинета, той може да не възлага мандат на този кандидат, но веднъж получил статут на кандидат за служебен министър председател - процедурата е задвижена и президента не може да я спира и да влияе на посочения от него самия служебен премиер. Президентът не може да си сменя служебните кабинети когато и както си пожелае, а само при парламентарна криза и необходимост от насрочване на предсрочни избори, защото България е парламентарна, а не президентска република. Основната задача на служебното правителство, смисълът на неговото съществуване е да проведе предсрочни парламентарни избори. Затова с отказа си да одобри предложения състав на кабинет, по вече задвижената процедура, Радев извърши и второто нарушение на Конституцията, а именно:
2. Президентът отказа да насрочи предсрочни парламентарни избори в предвидения в Конституцията 2-седмичен срок от предлагането на състав на кабинет от поканения кандидат за служебен министър-председател.
Въобще цялостното поведение на този президент насочено към узурпиране на властта, чрез използване на несъвършените текстове на Конституцията е нарушение на Конституцията. Това наложи и конституционни промени, които да го спрат. Този президент съсипа мястото и значението на президентската институция и е време да му бъде потърсена отговорност.
Дали това ще стане - зависи дали ще спазим правото от закона.
Конституция на Република България
Чл. 98. Президентът на републиката:
1. НАСРОЧВА избори за Народно събрание и органи на местно самоуправление и определя датата за произвеждане на национален референдум, когато за това има решение на Народното събрание.
Чл.99 ал.5 (Изм. и доп. - ДВ, бр. 106 от 2023 г.) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА КАНДИДАТА за служебен министър-председател назначава служебно правителство И НАСРОЧВА НОВИ ИЗБОРИ В ДВУСЕДМИЧЕН СРОК. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/adv-plamen-borisov-nyakoy-da-p/