Д-р Аспарух Илиев: Антибиотиците трябва да се ограничат масивно, често практически няма нужда от тях
От Фейсбук профила на д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн, Швейцария и експерт по безопасност на ваксините
В България, както и в целия ЕС, липсват доста медикаменти. Причините са както повторното изнасяне на лекарства (в България), така и прекратеното производство на някои по-евтини лекарства поради липса на финансов стимул за производителите (натискането на цените надолу в целия ЕС доведе до загуба на търговски стимул).
Предвид тези проблеми, както и поради нарастващата устойчивост към антибиотици на много бактерии, е разумно да се въведе строг контрол в изписването на антибиотици. Електронните рецепти са правилен ход. Ползването на антибиотиците трябва да се ограничи масивно. В огромен процент от случаите практически няма нужда от тях.
Вторият въпрос, за който писах преди месеци - в повечето случаи няма никакъв проблем едно лекарство да се замени с генерик (същата субстанция, но лекарството е произведено от друга фирма). Тук има особености - по мнение на пациенти трябва известна предпазливост с медикаменти от български фирми (нямам наблюдения).
Споменава се за липса на различни инсулини, например - там е възможно и не особено трудно да се сменят между фирми (стига да се внимава да не се обърка типа инсулин - "бърз" и "бавен", и пр.), като се започва с около 20% по-ниска еквивалентна доза И ПОД КОНТРОЛ на ендокринолог или домашен лекар. Не казвам, че е приятно, но когато един тип инсулин го няма на пазара дълго време, просто говорете с Вашия ендокринолог и сменете трайно с друг производител.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/d-r-asparuh-iliev-antibiotitsi/