Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
5.66 ℃ - България, София
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Дуранкев: Ако си уредим "дерогация" на дефицита над 3% заради "инвестиции" в отбраната, нищо хубаво не ни чака

Мрежата

Дуранкев: Ако си уредим "дерогация" на дефицита над 3% заради "инвестиции" в отбраната, нищо хубаво не ни чака

Дуранкев: Ако си уредим дерогация на дефицита над 3% заради инвестиции в отбраната, нищо хубаво не ни чака - Tribune.bg
Снимка:

От Фейсбук профила на професор Боян Дуранкев, икономист и университетски преподавател

САЩ ще се видят в чудо със своя дълг, но все пак правят прогнози за 30 години.

България прави прогнози за 4 години напред, но никой не им вярва.

Публикувана е актуализираната дългосрочна бюджетна перспектива на Бюджетната служба на Конгреса: „Днешният доклад показва бързо нарастване на дълга през следващите три десетилетия и служи като своевременно предупреждение за тазгодишния дебат за данъчната политика".

През следващите 30 години дългът ще нарасне до зашеметяващите 156% от БВП. Годишните лихвени разходи ще надхвърлят 1 трилион долара през следващата година и общо 76 трилиона долара през следващите три десетилетия.

Този доклад също така показва, че изчерпването на пенсионния фонд на социалното осигуряване е само след 8 години, което ще доведе до незабавни, автоматични съкращения за всички бенефициенти.

Колкото и лоша да е тази перспектива, тя представлява "оптимистичен" сценарий, тъй като политиците в момента обмислят добавяне на още трилиони в удължаване на облекченията на данъците, което само би увеличило тези нива на дълга. Удължаването на изтичащите разпоредби на Закона за облекчаване на данъците и заетостта от 2017 г. без компенсации би удвоило дефицита и би изпратило дълга до 214% от БВП. И ако лихвените разходи са с един процентен пункт по-високи, очаква се дългът да нарасне до 250% от БВП, показвайки колко чувствително е фискалното здраве на САЩ към непредсказуемия пейзаж на лихвените проценти.

Обобщение. Дългът на САЩ, ако нараства по този начин, поставя под въпрос стабилността както на валутата, така и на доверието в икономиката на щатите. Ако до 8 години рухне осигурителната система на САЩ - както се прогнозира, страната може да бъде причислена към развиващите се страни с лоша социална система.

--------------------

Поука за България. Поддържането на дефицити до 3% и на дълга до 60% от БВП е убийствено за икономическия растеж на страната. Тези изчисления са правени при 5% ежегоден растеж на БВП, а такъв не се очертава пред България.

Ако страната уреди "дерогация" на дефицита над 3% заради "инвестиции" в отбраната, нищо хубаво не ни чака.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети