Илюзиите за „лява алтернатива“ приключиха с напускането на Крум Зарков, Радев ще е вожд на най-радикалното и антиевропейско крило

От Фейсбук профила на Надежда Ганева
Вижте, истината е много по-проста и съвсем очевидна: Румен Радев няма никакво намерение да прави какъвто и да е референдум.
Преди едва два месеца той категорично заяви: „Влизането в еврозоната несъмнено ще ни донесе редица ползи.“
Днес всички го обвиняваме в лицемерие. Но тук има важен нюанс - самият Радев признава, че ако издаде указ за референдум за еврото, ще наруши закона. По думите му, само българският парламент има право да се произнася по този въпрос. И какво прави той? Хвърля топката в Народното събрание, отлично знаейки, че този референдум е обречен на провал. Дори по груби сметки, в залата има поне 130 гласа против подобно предложение. И Радев го знае прекрасно.
И когато това предложение бъде отхвърлено от парламента, той ще се опита да се представи като национален герой – човекът, който е направил всичко възможно да се допита до народа. Аман от клишета.
А точно на 9 май той буквално открадна шоуто от Костадинов, който се надяваше едно селфи от 18-ия ред на Червения площад да му донесе овациите на проруско и носталгично настроените. Радев го изпревари и няма да му вземе само това.
Президентът поема курс към парламента. Не като обединител. Не като алтернатива. А като вожд на най-радикалното и антиевропейско крило в българската политика. Всички илюзии за някаква „лява алтернатива“ приключиха с напускането на Крум Зарков.
Нека да е пределно ясно:
Румен Радев няма никакво намерение да се допитва до народа по какъвто и да е въпрос – освен до собственото му овластяване. Всичко останало е дим и добре отрепетирани клишета.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/iliuziite-za-lyava-alternativa/


