Изявлението на Радев – нескопосан опит да се нареди до Борисов в новините
"От тези публични изяви в рамките на часове на премиера и президента, Радев определено губи и някой трябва да му го каже", споделя Евгени Петров - Гендо
Евгени Петров – Гендо, vеvesti.bg
Ако има политическо състезание у нас по нищонеказване, изявлението на президента Румен Радев от днес, петък, със сигурност ще бъде сред номинираните.
Не зная как от тези безконечни брифинги на ген. Мутафчийски не му излязоха мазоли на езика, нито пък защо беше това представяне на доклада на медицинския съвет днес, но по-подробни, всекидневни и донякъде вече излишни публични изяви на всички, свързани с борбата против коронавируса, честно казано не помня. А аз помня доста и от много време.
Забележете – само днес и само до обяд имаше брифинг на НОЩ, после Борисов с медицинския съвет и в 12 часа – изявление на президента. А заседанието на парламента е от 14 часа и ще има още преки включвания.
Всеки ден има подробна справка за новозаразени, излекувани, починали /уви/, разбивка по болници и области, по възраст и пол и т.н., и т.н.
Вече знаем и по колко безработни се регистрират на ден с демографски разрез, кога е бил пикът, какви мерки се вземат, колко фирми от какви облекчения се ползват. Имаме изследвания на БСК, на Маркет линкс, на Галъп. Заливат ни мнения за ефекта от мерките както на работодатели, така и на синдикати, както на икономически анализатори, така и на обикновени граждани.
И изведнъж президентът заявява, че правителството дължи на обществото убедителна информация за ефекта от извънредното положение. Ефектът в икономиката тепърва ще се отчита, медицинският ефект се докладва всеки ден. Може би брифингите, предавани директно, трябва да станат още повече – по 4 или 5 дневно?
От тези публични изяви в рамките на часове на премиера и президента, Радев определено губи и някой трябва да му го каже.
Чисто журналистически от брифинга на Борисов могат да се извадят поне 2-3 новини, докато при Радев можете само да си смучете пръстите.
На брифингите в МС има въпроси, в президентството – само изявления. По-скоро констатации на общоизвестни факти, изказани публично от държавния глава.
Искате примери? Ето ви само „парче“ от изявлението на Радев:
„Управленските решения следва да се вземат на базата на достоверни и всеобхватни данни“. /Нима не се вземат така и кои данни не са достоверни и всеобхватни/?
„Извънредните ограничения забавят ръста на заболеваемостта, но доведоха до обществена парализа и отключиха безпрецедентна социална и икономическа криза“./Обратното ли е за предпочитане – повече заболели и по-малка икономическа криза?!/
„Безработицата расте с часове, хиляди предприятия спират работа“./Нееднократно повтаряно с конкретни данни и всички го знаят, и така е в цяла Европа и в САЩ/.
„Много българи спешно се нуждаят от помощ. Бизнесът и свободните професии също очакват убедителни мерки. Мизерията не е спасение от вируса“. /Е, то и богатството в далеч по-развити държави в Европа не е спасение от вируса, напротив…/
И така нататък и така нататък до края на изявлението.
Но виж – въпросът, който вчера се дискутираше най-много в обществото – за замразяване на депутатските заплати и за намаляването на субсидията – беше умело подминат. Може би защото в БСП гузно си мълчат по темата, докато ГЕРБ вече си дари по 1/3 от заплатата, предложиха заплатите да се замразят на нивото от края на миналата година и без субсидия до края на извънредното положение, а кабинетът ще заделя половината от възнагражденията си?
Като слушам изявленията на депутати от различни парламентарни групи – отново позициите на Радев и на БСП ще останат в изолация, както неведнъж вече се е случвало.
Не знам кой е внушил на президента, че основното му конституционно задължение е да раздава общи съвети със самочувствието на истина от последна инстанция. Но не ме напуска усещането, че Радев отчаяно се опитва да се впише в общия поток от информация за изяви на правителството и лично на Борисов, които му носят сериозни дивиденти, макар и ситуационни от гледна точка на социологията.
Държавата може да не се управлява като фирма, въпреки че е спорно и понякога се управлява точно така, но със сигурност не се управлява като армейско подразделение.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/izyavlenieto-na-radev--neskoposan-opit-da-se-naredi-do-borisov-v-novinite/
Коментари (1)
03.04.2020 19:51 / Отговор
Добави коментар