Кишачки: Тръмп и Ванс допуснаха грешка – изпуснаха си нервите. Зеленски допусна грешка – подозирам ръчкан от Макрон

Петър Кичашки: Юрист, доктор по конституционно право, правозащитник и общественик – от Фейсбук
Нарочно изчаках малко да мине бурята, за да си кажа моите пет стотинки по темата на седмицата. Имам следните десет точки (подредбата не е по важност), които ми се струва необходимо да се отбележат:
1. Пристрастен съм към каузата на Украйна и в никакъв случай не искам да видя Русия да излезе под някаква форма победител. Затова се ядосвам на ситуацията, защото макар всяка от страните да имаше своето право в спора в Овалния кабинет, резултатът в крайна сметка е в полза на Кремъл. Което дълбоко не просто не ми харесва, но и е в ущърб на националния ни интерес, който лежи в спиране на руската варварска агресия тутакси.
2. Тръмп и Ванс допуснаха грешка. Изпуснаха си нервите и това не трябваше да се случва, не и по този начин. Разбирам ги, защото те работят за достигане до масата на преговорите и предложиха добра сделка на Украйна, до която в крайна сметка не се стигна. Това е лошо за всички по веригата.
3. Зеленски допусна грешка. Той допусна провал на мащабната сделка за минералите. Подозирам ръчкан от Макрон и компания. Тази сделка беше в полза на Украйна и щеше да доведе до мащабни американски инвестиции в страната, а с тях идваха и сили за охрана на въпросните инвестиции, което щеше да гарантира сигурността на Украйна. Дано все още не е късно за такава сделка.
4. Не може да се говори за "засада" от страна Тръмп и Ванс към Зеленски. Това са извадки от контекста. Тръмп и Ванс в продължение на 40 минути ласкаеха Зеленски. Тяхната идея беше да се стигне до сделка, което да помогне за края на войната. Зеленски, разбираемо, не им даде шанс да стигат до това, защото настояваше за гаранции за сигурност. Това доведе до изпускане на нервите на всички в разговора. Казвам "разбираемо", защото Украйна многократно е губила от подписани напразни обещания от Русия, която си говори каквото си иска, а после прави каквото си е решила. Нали знаем за стойността на хартията, върху която Русия се подписва...
5. Лошите чувства между участниците и грешките в комуникацията - Зеленски допусна няколко словесни грешки, поради недобро владеене на езика - си казаха думата. Езиковият проблем можеше да се види добре в последвалото му участие при Брет Беер по Фокс Нюз, където той на няколко пъти търсеше превод извън кадър. Може и да е било тактическо, за да се подчертае "не говоря добре езика" позицията. Но мисля, че все пак той сгреши езиково като каза, че Америка ще усетила предателството на Русия. Това прозвуча като заплаха и ескалира цялата ситуацията.
6. Реакцията на Марко Рубио и на посланичката на Украйна бяха важни. Той беше като ударен с мокър парцал, защото явно е очаквал нещата да минат нормално и да има подписване. Такова, явно, е било и уверението на Макрон, който е умопомрачителен лицемер. Тя пък от своя страна се хвана за главата като чу как Зеленски влиза в дебат с Ванс. Посланичката добре разбира, че така в Белия дом не се прави.
7. Великобритания показа на света защо исторически има една от най-добрите дипломации на планетата. И това при положение, че Стармър не е Чърлил, а Чарлз не е Елизабет. Обединението на Европа е ключово и се радвам, че се случва. Особено ме радва дейното участие на Мелони, на която симпатизирам отдавна. Притеснява ме само защо нас ни няма в този разговор. Връщаме се на "а къде сме ние?", а това не е добре.
8. Либералите в Европа (а според някои данни - и тези в Америка) сложиха динена кора на преговорите и на американската сделка, която беше добра. Белият дом трябва да е по-внимателен. Играчите са активирали всички методи и мисля, че Вашингтон подценява дипломатическия ефект от цялата истерия.
9. Руското злорадство на ситуацията е прибързано. Нека си успокоят екзалтацията малко, защото до развръзката има много време. Ако те или либералите у нас и в Европа/Америка си мислят, че Тръмп е "руски човек", дълбоко са се объркали. Просто не е вярно. Тръмп си играе неговата игра и ако реши, че интересът на страната му е да промени настоящата тактика, ще го направи без да му мигне окото.
10. България трябва да търси своя интерес в казуса. Той е свързан с това да се чува думата ни в Европа и Русия да не надделее по начин, че да си отвори претенциите в бъдеще. Уви, засега не забелязваме да ни се чува думата. Трябва да се работи повече по темата.
И за финал, призовавам да не се бърка обективния анализ с личните пристрастия. Това към онези, които побързаха да критикуват Тръмп от една страна и към онези, които побързаха да критикуват Зеленски от друга. И двете крайности не са прави. Необходимо е малко безпристрастност в анализа, когато говорим експертно. Другото е запалянковщина.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/kishachki-tramp-i-vans-dopusna/