Коларова: БСП се сниши, Корнелия Нинова е в панически страх от поредна загуба
Интервю на агенция ПИК
Политологът доц. Румяна Коларова коментира пред ПИК последната социология на агенция „Сова Харис“, според която ГЕРБ води с около един процент преднина в проучванията на обществените нагласи преди евровота. Коларова коментира ще има ли изненади от страна на политическите сили в оставащите до 26 май дни, колко е важно дали си №1, или №2, ако с опонента ви имате по шестима представители в Брюксел, както и легитимна ли е позицията на министър-председателя Борисов да продължи да упражнява властта до реализиране на пълен мандат, без оглед основателните или неоснователни претенции на опозицията.
- Доц. Коларова, последната социология на агенция „Сова Харис“ дава с около процент преднина на ГЕРБ пред БСП за предстоящите европейски избори. Мислите ли, че това е трайна тенденция за това, че се обръща резултатът от мача, защото до този момент други данни показваха разлика от 2 до претенциозните 4 на сто в полза на опозицията?
- Не. Не може да се каже, че има обръщане. Все още това е паритет. Този паритет много силно зависи от мобилизацията по време на самите избори. Това е паритет също, който в края на краищата може да бъде променен през тези оставащи 8 дни, защото по традиция това е най-активният, най-интензивният период на кампанията. Освен това знаем, че в българските предизборни кампании много често има изненадващи ходове. Така че за мен „Сова Харис“ регистрира паритет без някаква ясна тенденция, но едновременно с това все още не сме преди деня за размисъл. Това не е окончателната снимка на предизборните нагласи. Все още може да се очаква динамика в електоралните предпочитания на хората.
- Много интересно е това, което казвате за предстоящи изненади. Дали те ще бъдат в негативен план? Дали например поведението на БСП да не влиза в тв студия не е копи пейст от модела на предизборната кампания на президента Румен Радев?
- Вижте, няма две еднакви кампании. От тази гледна точка много различно е тогава, когато има кампания за президент – това е мажоритарен вот. Съвсем различно е, когато има кампания за европейски избори. Аналогиите понякога подвеждат. Разбира се, че в момента БСП нещо се е снишила. В БСП се страхуват да излязат активно. Но според мен това е по-скоро страх, свързан с загубата на предишните парламентарни избори, когато свръх агресивността на Нинова и изигра лоша шега.
- Има ли значение в крайна сметка на тези европейски избори в България кой ще бъде №1 и №2, ако и ГЕРБ, и БСП излъчат по шестима представители в Европейския парламент?
- По принцип може да няма никакво значение дали управляващите ще спечелят, или ще загубят по принцип. Но при така стеклите се обстоятелства в България, разбира се, че има значение. То е символично. Но едновременно с това съм убедена, че нагласите и очакванията, ако не на всички, то поне на симпатизантите на опозицията, ще доведат до допълнително активизиране на БСП и на останалите извънпарламентарни сили. Така че има значение. Има значение заради така създалите се очаквания. Заради така направените коментари. Иначе, в нормалните държави, много рядко има значение.
И е така, защото европейските избори, всички знаем, действат като второразредни национални избори. Но - още едно „но“. Все пак тези европейски избори са малко по-различни от всички предходни европейски избори. Защото, знаете, от голяма значение също ще бъде представянето на евроскептичните партии. И тук, за българските избори, а и от европейско значение ще е например дали „Воля“ ще излъчи представител. Един депутат на „Воля“ би бил в евроскептичната група на Льо Пен и Салвини.
- Колко легитимно ще е основанието за БСП да иска промяна в управлението на страната, ако е формалният победител на евровота, има ли такава формулировка в българския политически процес?
- Никой не може да претендира формално за властта. Истината е, че в представителната демокрация, в съвременните парламентарни демокрации изборите са мандатни. Така че формално никой за нищо не може да претендира. Но стеклите се обстоятелства поставят един голям въпрос – как да се гарантира легитимността на това правителство, ако има подобна загуба. На този въпрос, разбира се, че може да бъде даден различен отговор. Но ако ги нямаше всичките тези коментари и политически престрелки от миналата и началото на тази година, въобще нямаше да се поставя този въпрос. Да не говорим, че БСП има много силен комплекс на тази тема, защото знаете колко тежко преживяха те оттеглянето на ДПС от коалицията в кабинета „Орешарски“ и резултата от изборите от 2014 година. И затова те ще търсят реванш. Мотивацията на БСП, ако победи на тези избори, да говори за предсрочни избори е много силна. Просто заради казуса от 2014 година.
- В контекста на всичко това, което казвате, вярна и адекватна ли е заявената вече от премиера Борисов позиция, че без значение какъв ще бъде резултатът от евроизборите, той ще продължи да упражнява изпълнителната власт с подкрепата на 44-ото Народно събрание?
- Борисов има пълното право това да го каже. Това е нещо, което е напълно нормално да бъде казано в една европейска парламентарна демокрация. Тук няма спор. Въпросът е как общественото мнение ще реагира на това. Всъщност това е големият проблем. Това е въпрос, на който аз не мога да дам отговор, мога само да ви кажа, че ако БСП дори с един глас има повече от ГЕРБ, не виждам никакви обстоятелства, при които те няма агресивно да започнат отново кампания за предсрочни парламентарни избори. Напълно съм убедена, че това ще се случи.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/kolarova-bsp-se-snishi-korneliya-ninova-e-v-panicheski-strah-ot-poredna-zaguba/
Коментари (2)
18.05.2019 16:17 / Отговор
19.05.2019 10:24 / Отговор
Добави коментар