Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. СССР 2.0 или Северна Корея? Как Русия ще живее в изолация от целия свят

Мрежата

СССР 2.0 или Северна Корея? Как Русия ще живее в изолация от целия свят

СССР 2.0 или Северна Корея? Как Русия ще живее в изолация от целия свят - Tribune.bg

След военното нахлуване в Украйна Русия постепенно се превръща в изгнаник – икономически, културен, спортен. Сега мнозина си спомнят забравената фраза „желязната завеса‘, а някой дори предсказва завръщане към живота, какъвто са го познавали гражданите на бившия СССР.

Но не е точно така.

Сегашната държавна структура на Русия е много по-различна от съветската, главно по това, че в СССР не е имало капитализъм - всичко е принадлежало на държавата. Сред услугите - например медицина, която беше, макар и не най-добрата, но безплатна.

Най-близката аналогия със съвременна Русия, според руското издание на Maxim , е Иран. Или го смятайте за хибрид на Русия през деветдесетте и СССР, в който е взето най-лошото от двете епохи и нищо наистина добро.

„След като приемете, че това наистина е така, животът ще стане по-лесен и по-забавен“, пише изданието.

Тези перспективи обаче трудно могат да се нарекат весели.

Пропуските в новата „желязна завеса“ постепенно ще се затварят, така че масовите руски туристи ще трябва да почиват или в Сочи и други местни курорти, или в малкото (засега) приятелски страни - Куба, Виетнам, Индия и, вероятно, в Китай, Египет и Турция.

НО това ще бъде много скъпо. Според изданието обаче едва ли е възможно напълно да се затвори страната при сегашното ниво на технологиите.

Бързото покачване на цените на храните и потребителските стоки, за които вече се говори, е просто цветя и рози с предстоящото.

Когато хората нямат какво да ядат и няма с какво да плащат за жилища, такъв ръст на престъпността е неизбежен, че дори полицейска държава е почти неспособна да се справи с нея.

Здравната система ще започне да деградира, медицинските услуги ще бъдат много по-малко достъпни, а продължителността на живота ще намалее. Заместването на вноса ще ни припомни старите производствени технологии, както и пестенето от екологичните стандарти.

Неизбежно ще бъде възникването на сив и черен пазар, включително за такива важни стоки като лекарствата, разсъждава авторът на статията за бъдещето на руския народ.

„Безработицата не трябва да ви плаши, но недостигът на работна ръка ще бъде огромен – особено на млади и квалифицирани. И той вече е факт.

Но дори и при недостиг на персонал, заплатите ще са ниски: така е прието в Русия. Всичко почива на алчността и липсата на дългосрочно бизнес планиране“, пише списанието.

Малко вероятно е тези две неприятности да изчезнат от само себе си.

„Жилища ще се строят, но има разочароваща перспектива да няма кой да ги обслужва - вече няма достатъчно професионални кадри в този бранш.

И ще трябва да овладеете от основите уменията, които почти всички съветски граждани притежаваха на ниво домакинство, които знаеха как да поправят теч в щранга със собствените си ръце, да изолират стената на апартамент и да поправят дефектен контакт или радио.“, обяснява авторът.

„Изолацията на атлетите от световните състезания ще бъде катастрофа, тъй като нивото на тяхната подготовка неизбежно ще падне. Дори в СССР, с всичките си ограничения, спортът все още остава една от малкото, но силни връзки между държавата и останалия свят. И, честно казано, важен и мощен инструмент на съветската пропаганда.“, се посочва в статията.

„Много тъжна съдба очаква науката. С изключение на областите, фокусирани върху военната индустрия. Същата схема работеше и в СССР и това беше причината за такъв успех в космическото развитие на страната. Тогава обаче съюзът беше приятел с почти половината свят, а сега сред политическите му партньори останаха само Венецуела, Куба и Северна Корея - и те определено не са помощници в науката. Най-оптимистичният вариант е Китай, но той има свои интереси.“, припомня авторът.

„Що се отнася до забавлението, съвременният човек, включително в Русия, има много легални възможности за необмислено бягство - филми, телевизионни предавания, компютърни игри.  И едва ли властите“, смята Maxim, „ще се борят усилено с нелегалното съдържание – много по-спокойно e когато хората седят вкъщи пред мониторите“.

„Вярно е, че най-вероятно ще трябва да се сбогуваме с ходенето на кино, за да гледаме холивудски блокбъстъри - големите продуценти на фабриката за мечти вече изтеглиха лентите си от руско разпространение. Само дето ще има радост за интелектуалци и киномани – независимо кино, търсенето на което е малко. Но ще има изобилие от така наречените патриотични филми, чието производство е щедро финансирано от държавата.“, се посочва в статията.

„Друг е въпросът кой ще заснеме всичко това, тъй като има риск най-принципните и талантливи творци да предпочетат емиграцията пред парите с цензура. Ако бъдат освободени. Същото може да се каже и за концертите на световните поп и рок звезди - няма да ги има, още отсега музикантите масово отменят планираните концерти в Русия.

Е, гражданското недоволство, за което вече можете да получите няколко години (например за участие в антивоенни митинги вече е приравнено на екстремистка дейност), ще се премести от улиците обратно към кухните и чатовете във форумите.

И не е факт, че сред участниците им няма някой, който да ви каже къде да отидете. Във вътрешнополитически план съвременна Русия е неразличима от СССР“, завършва прогнозата си за живота на обикновения руснак изданието.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети