Терзиев не съзнава разликата между небалансиран бюджет с ИЗЛИШЪК и с ДЕФИЦИТ. Вторият е незаконосъобразен, първият - НЕ

От Фейсбук профила на Тома Николов
ВАСИЛ И БЮДЖЕТА НА СО
Вчера една приятелка ме пита:
- Какво мислиш за ветото на Терзиев върху бюджета на СО?
Помислих, че не съм чул добре.
За жалост не такъв беше случаят...
Вкратце - приетият от СОС бюджет на София не е балансиран, ПРИХОДИТЕ са с 3,5 милиона лева повече от РАЗХОДИТЕ и това е повод за поредна драма на "Московска"
В петък по икиндия нещото, което се води все още председател на СОС, при все че трябваше да е сменено още миналия юли (да напомня - треторазряден кадър на ГЕРБ, преминал към ПП по опортюнистични съображения, избран за "временен" председател на СОС, колкото да не го разпуснат, и ходещо доказателство за кадровия дефицит на ПП), подписало Решение за приемане на общинския бюджет (което не е благоволение, а задължение), но ударило и една критика в смисъл, че "балансирането на бюджета е въпрос на законосъобразност, последователност и отговорност към гражданите".
Час-два по-късно Терзиев свикал медиите и обявил, че тази небалансираност е незаконосъобразна и противоречи на Закона за публичните финанси, поради което щял да върне бюджета за преразглеждане.
По принцип е прав, бюджетът е добре да е балансиран, но не винаги...
Нито Цветомир Петров, нито Васил Терзиев съзнават разликата между небалансиран бюджет с ИЗЛИШЪК и небалансиран бюджет с ДЕФИЦИТ. Вторият е незаконосъобразен, първият - НЕ.
В Закона за публичните финанси за балансиране се говори на точно едно място:
"Чл. 30. Средносрочната цел за бюджетното салдо по бюджета на общината, изчислено на касова основа, е придържане към балансирано бюджетно салдо."
Казано на нормален език: "Пичове, като правите бюджета, гледайте в рамките на три години да го балансирате и да спрете да теглите заеми!"
Между другото, тази препоръка е в сила и за държавния бюджет - добре е да е балансиран, а не да е вечно на 3% дефицит, както твърдят видни харвардски "икономисти".
Националното сдружение на общините в Р България преди време създаде една обучителна серия за местната власт с грант от Оперативна програма „Добро управление" и допълнително финансиране от Европейския социален фонд. Малко да ограмоти общинарите и кметовете по места, защото, види се, има нужда!
Та в Тема 6 на тези обучения "Балансиране на бюджета. Как да обвържем потребностите с възможностите - поуките от практиката? Взаимодействие кмет - общински съвет - местна общност в бюджетния процес" пише съвсем ясно (стр. 2, снимка 2):
"Защо е необходимо общинския бюджет да бъде балансиран? – защото е незаконосъобразно бюджета да се съставя и изпълнява с ДЕФИЦИТ"
На стр. 3 (снимка 3) четем следното:
"Трябва да акцентираме върху спазването на следните основни принципи при балансиране на общинския бюджет на етапа на съставянето му:
‼ Постигане и/или поддържане на нулево или положително салдо, т.е разликата между приходите, помощите и даренията, разходите и бюджетните взаимоотношения е нула или положителна величина."
Това се учи в първи курс по публична администрация. Бюджетът трябва или да е балансиран, или да е с излишък, именно какъвто е случаят!
Не, не са бягали от лекции; по-зле - никой от тях няма нужното образование за длъжността, която заема!
Такива си ги избрахме, затова сега слушаме булшит как бюджет с ИЗЛИШЪК бил НЕЗАКОНОСЪОБРАЗЕН!
Чакам днес да видя заповедта на Терзиев, с която ще се опита да върне бюджета!
Ще е рядко смешен документ за всеки с базова юридическа или административна грамотност!
Василе, седни да го прочетеш тоя обучителен материал, бе, човек!
Качвам го в първия коментар, да не се хабиш да го търсиш самичък!
Не си тъп, максимум от третото прочитане ще вденеш, че говориш пълни глупости!!!
Както и че си в позицията да нямаш думата!
С 15 от 61 съветници - толкоз!!!
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/terziev-ne-saznava-razlikata-m/