Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Трябва ли ви Новогодишно обръщение на президента Радев?

Мрежата

Трябва ли ви Новогодишно обръщение на президента Радев?

Трябва ли ви Новогодишно обръщение на президента Радев? - Tribune.bg
Снимка:

Вече и с невъоръжено око се вижда неутолимото желание на бившия военен да управлява

Мислите ли, че е нужно новогодишно обръщение на президента Радев, пише в коментар на vevesti.bg.

Едва ли, доколкото на мнозина е ясно какво ще каже – демокрацията е в опасност, медиите – продажни, институциите атрофират, доверието в парламента е отчайващо ниско, липсва отчетност, липсва прозрачност, вземат се еднолични решения на тъмно, изборите са манипулирани и нечестни…

И като логично продължение – „Вярвам, че заедно ще защитим своите граждански и социални права, ще изведем България на пътя на закона и благоденствието“.

А как ще стане? „…не мога да създавам партия. Но бих подкрепил всяко усилие за изграждане на демократична политическа алтернатива на корупцията, на беззаконието и на автокрацията“.

Иначе казано – поредната, този път открита заявка за участие в реалната политика и борба за реална власт.

Е, ако слушате новогодишното обръщение на Радев, най-много да получите още от същото. Но не е там въпросът.

ХХХ

Вече и с невъоръжено око се вижда неутолимото желание за властване и командване на бившия военен. Почти до нула намаляха съмненията, че отсега подготвя почвата за свой бъдещ политически проект, който да го превърне от „Отдел букети и ръкостискания“, каквото всъщност е президентството, в реален носител на реална власт.

Още при избора на Радев за президент кой ли не отбеляза, че генералът няма и капка политически опит и ще трябва да се учи в движение. Но малцина допускаха, че самият той ще разтълкува определението „държавен глава“ като „върховният ръководител на държавата“ и ще се възприеме като истина от последна инстанция.

Онези, които следят отблизо политиката сигурно си спомнят, че още в предизборната кампания от БСП чрез щаба на Радев се заканваха чрез кандидатската си двойка да изпълнят с ново съдържание ролята и функциите на президентската институция.

Сега виждаме, че тази нова роля се свежда единствено до превръщането на „Дондуков“ 2 в още един опозиционен център, силно приближен към най-лявата част на политическия спектър.

Това не е президентът на всички българи, това вече е извънпарламентарна опозиция. Георги Първанов направи стъпки към партия едва през втория си мандат, но Радев очевидно иска да съкрати сроковете до реалната власт.

ХХХ

Сегашният президент не разбира, че ако е решил да бъде коректив, е длъжен да предлага и алтернатива. А такава в изказванията на Радев изцяло липсва, защото всичко се свежда до ниво „констатации“ и то често пъти неверни и пресилени.

Липсва визия или по-точно неговата визия е Визията за България на БСП, която Радев възторжено одобрява, докато отхвърля управленската програма на правителството. Какво по-добро доказателство за политически пристрастия и ангажираност?

Президентът прекрачи някои червени линии, за които няма оправдание.

Наред с демонстративната му политическа обвързаност, недопустим е отказът за един президент да води диалог със законодателната и изпълнителната власт. На този отказ станахме свидетели поне на няколко пъти само в последните месец-два, когато Радев пренебрежително не прие министри, председател на комисия в НС и дори прати премиера да обяснява не на него, а на народа.

И изведнъж клишето „Няма война между институциите“ взе да става дълбоко невярно. Има такава ойна и тя определено се води едностранно.

ХХХ

„Недопустимо и дълбоко нихилистично е да обявяваш критично ниско ниво на демокрацията в държава – член на ЕС, току що провела едно успешно председателство.

Обидно е да обявяваш рухнали стандарти в медиите, когато основните медии, формиращи обществено мнение, спазват професионалните и етични стандарти.

Странно и двулично е да поставяш под съмнение демократичността на изборния процес у нас след като всички останали международни наблюдатели и институции са го признали за честен и чрез този изборен процес самият ти си избран за президент.

Нищо не оправдава острите критики за лобизъм и корупция, които пронизвали цялото управление, докато всички макроикономически показатели растат, рейтинговите агенции ни дават добри оценки, ЕК даде най-добрия си доклад за България по механизма за сътрудничество и контрол, а бюджетът е най-богатият досега.

Аз не искам президентът на БСП да спестява обективно критиките, но съм категорично против президентът на България да очерня собствената си държава с цената на собствената си бъдеща политическа кариера.

ХХХ

В заключение – докато пишех горното, попаднах да думи на председателката на НС Цвета Караянчева пред Илияна Беновска:

“За мен е важно какво казва моят президент и аз дълго време си мислех, че Румен Радев, като изолира политическите страсти, ще успее да бъде президент на всички българи. Оказа се, че той е президент само на избирателите на БСП и Корнелия Нинова. Румен Радев нищо ново не каза, освен заучени фрази и нападки към парламент и правителство, без да влиза в диалог с нас”.

Ето затова според мен вече сме слушали новогодишното обръщение на президента Радев. И не очаквам нищо ново.

Виж, ако г-жа Радева реши да напише нещо във Фейсбук, ще бъде интересно. Не го изключвам.

ХХХ

Послепис

В горните редове не стана дума за много други неща, които вероятно интересуват политически ангажирания читател. Те са свързани с насищането на лявото политическо пространство с повече кандидат-лидери за един и същи електорат. Интересно е дали Радев ще къса избиратели от БСП, или ще прибавя като „издърпа“ патриотично настроени гласове, кой ще бъде факторът там – той или Корнелия Нинова, каква е ролята на един безспорен опитен и известен авторитет като Илияна Йотова, цели ли се в лидерския партиен пост Мая Манолова, или се готви да смени Радев като президент.

Добре ще бъде да се анализира остро критичното поведение на русофила Румен Радев към правителството и конкретно към ГЕРБ и Борисов в контекста на техните усилия за приобщаването на Западните Балкани към ЕС и НАТО.

С това може да се обясни и критичното отношение на Радев към самото европредседателство на България.

Конфликтът „Грипен“ също не е за пренебрегване.

Но и за тези теми ще стане дума като му дойде времето, както казваше Царят.

Текст на: Евгени Петров


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети