Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Управляващите пак станаха за смях: Костите на Самуил никога не са били в РСМ

Мрежата

Управляващите пак станаха за смях: Костите на Самуил никога не са били в РСМ

Управляващите пак станаха за смях: Костите на Самуил никога не са били в РСМ - Tribune.bg
Снимка:

От Фейсбук профила на Борисалв Цеков

На фона на нажежените отношения със Скопие, българските управляващи за пореден път стават за смях и така увреждат националния интерес. Депутат от водещата партия в управляващата коалиция - някой си Венко Сабрутев от ПП - обявил в медиите, че за да свалим ветото над РСМ, от Скопие трябвало да направят някакъв жест, като например да ни върнат - седнете да не паднете! - костите на Самуил. Да, тази очеизвадна и невежествена глупост е измрънкало депутатчето-променкаджия. И сега в Скопие пак ще ни разнасят и ще обясняват пред външните фактори, че България им поставя абсурдни и неизпълними искания, като връщането на костите на Самуил, коитр никога не са били в РСМ. Поредният пример за това колко е вредно за България електоратът непрекъснато да се литка и да избира "младите", "новите". Вредно, защото избират хора, които нямат дори обща гражданска култура, да не говорим за компетентност в областта на политиката, международните отношения, държавността. Ето го и въпросното депутатче - цял живот досега е било офисен планктон из разни бензинджийски фирми, никога и по никакьв повод не е заемало публична експертна или гражданска позиция по политически теми, и бааам - депутат, бааам - костите на Самуил. Човек най-елементарен интерес да е имал към държавата, в която живее и нейната история, все шеше поне да е чул, че има някаква десетилетна сага с тленните останки на цар Самуил, която започва от 1969 г., когато гръцкият проф. Николаос Муцопулос открива в базиликата „Свети Ахил" на едноименния остров в Малкото Преспанско езеро погребения, за които се предполага, че са на Самуил, племенника му и последен владетел на първото българско царство Иван Владислав, зет му Иван Владимир и сина му цар Гавраил Радомир. И покрай това щеше да е чул, че предаването на тленните останки от години е хроничен въпрос в отношенията между България и Гьрция. И прочие.

Навсякъде в цивилизования свят липсата на политически опит е сериозен недостатък за политиката. И хората по правило избират опитни и доказани политици пред неопитни и новопоявили се. Когато изберат неопитни - те по правило дълго време "чиракуват", преди да им се позволи да заемат по-важни постове. Така както не отиват на лекар при стажанти, а търсят утвърдени специалисти. Само у нас опитът и знанията са недостатък. И непрекъснато се тьрсят още по-нови и още по-неопитни. Затова България е на днешното си дередже. И няма шанс за оправяне, защото проблемът е манталитетен.

Помня как през 1998 г., когато бях на стаж в Сената на САЩ, ми разказваха за един сенатор от щата Вермонт - от близо 40 години го преизбираха, макар че беше с доста спорна репутация. В последните избори пак го бяха предпочели пред някаква млада надежда. И тогава американски анализатори ми обясниха: този сенатрр е ключов в бюджетната комисия, има огромен опит и влияние и заради това бюджетните интереси на Вермонт винаги са добре защитени. Ама имало някакви скандали около него - хората обаче ги интересува да им върши работа.

Та, така - а ние поверяваме властта на абсолютни начинаещи и се чудим защо работата не върви.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети