Върви ли Корнелия Нинова към политическо самоубийство?
Няколко акцента от днешния пленарен ден и изводите от тях
Текст: Евгени Петров, vevesti.bg
Рядко коментирам конкретни пленарни дни, но този си заслужава. На днешното заседание ясно се видя загубата, която търпи БСП от напускането на парламента.
Но тя е с дългосрочни последици. И в партията, и в Народното събрание.
С инат и едва прикрита враждебност, надхвърлящи разумните граници на поведение, лидерката на БСП отново отказа да влезе с парламентарната си група на заседание, в което се дебатира ветото на собствения им президент и по този начин го бламира.
В залата не се чуха никакви аргументи в защита на ветото на държавния глава.
Отново БСП и Радев изпаднаха в тотална изолация.
Досега вето на президента не беше преодолявано с пълно единодушие.
Това е само върхът на айсберга. Поведението на Нинова няма как да не срещне неодобрение вътре в партията и то вече не само от традиционната червена опозиция.
Напускането на залата просто не проработи. Управляващите вече повече от седмица успяват да събират кворум, приемат си законите и си прокарват политиките.
Ама нямало опозиция… Ами да заповядат в пленарната зала. Точно за това настояват членове от Националния съвет на БСП начело с Красимир Янков и някои депутати.
С непремереното си, дори недопустимо парламентарно поведение Корнелия Нинова и партийното ръководство около нея стават все по-самотни и изолирани. В известен смисъл пикът на нейната двегодишна вербална агресивност премина и сега червената лидерка се харесва единствено на най-твърдия си електорат без перспектива за привличане на периферия. А това си е почти политическо самоубийство.
И за пореден път отсъствието на БСП от залата вдигна значението и тежестта на ДПС.
Вторият момент в днешния парламентарен ден с положителна перспектива, както биха казали рейтинговите агенции, беше изказването на Георги Марков от ГЕРБ.
С него той напомни, че партията има едно задължение, което е време да изпълни, а именно – да въведе смесената пропорционално-мажоритарна система от немски тип.
Да, референдумът на Слави поиска изцяло мажоритарна система, но малко гласове не достигнаха. Отхвърлено бе и предложението на ГЕРБ в този смисъл. После партиите се обединиха около въвеждане на смесената система. Такава, каквато беше приложена при избора на Велико народно събрание.
Крайно време е това да се случи. Да се изчисти веднъж за дълго време изборният процес – този най-важен елемент в парламентарната демокрация.
Нещо повече – дебатът по него трябва да започне още сега, с презумпцията, че управляващата коалиция ще изкара пълния си мандат. Две години са достатъчни, за да се изпипа законът, да се обособят едномандатните райони и 6 месеца преди изборите /както го изисква Венецианската комисия/ къщичката да бъде подредена.
И не на последно място е въпросът за сделките. Според изолираната и пренебрегната Корнелия Нинова имало сделка между ГЕРБ и ДПС с участието на останалите партии.
Нинова си затваря врата след врата, забравяйки, че ДПС няма вечни приятели, а вечни интереси.
Единствено в България изразът „политическа сделка“ се възприема в негативен, дори срамен план.
Няма парламентарна демокрация, в която управляващи и опозиция да не правят взаимни отстъпки в търсене на взаимноприемливи решения. Нарича се диалог за постигане на консенсус.
Така е и в Европа, така е и в САЩ. Достатъчно е да гледате няколко серии от култовия филм „Западното крило“, за да се уверите в това.
Днешният парламентарен ден ще се запомни и със своята нормалност. И опозиция в залата имаше. Имаше различни мнения, имаше и реплики, и дуплики, на няколко пъти председателката Караянчева предупреждаваше депутатите да внимават с езика, който използват, един дори отнесе официална забележка.
Но въпреки това работата вървеше без скандали и закани, процедури по начина на водене, игри с кворума и т.н., по които ще познаете кога БСП са по депутатските си места.
Което е добре за парламентарната демокрация.
И не на последно място – добре е да се види как ще работи Народното събрание, когато социалистите не влязат в парламента.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/varvi-li-korneliya-ninova-kam-politichesko-samoubiystvo/
Коментари (1)
06.03.2019 20:54 / Отговор
Добави коментар