Защо не успя синьо-червената алхимия и се нароиха конспиративни теории
Текст на Юри Велев, "24 часа"
Вечерта на 27 октомври пред компютрите, пред телевизорите и зад телевизорите седяха много хора, които търсеха в резултатите от първото полувреме на местните избори изненади, знаци и драматични трендове. Но драми дотолкова липсваха, че започнаха да се раждат конспиративни теории.
Какво се беше променило? Вижте числата в София. На 26 май 2019 г. 98 552 гласуваха за евродепутати от ГЕРБ. На 27 октомври 131 536 души - за общински съветници от ГЕРБ. През май в София БСП взе 83 033 гласа, през октомври - 72 667 гласа. “Демократична България” от 54 215 гласа добави 4000 до 58 442 гласа.
Когато живият живот разочарова въображението и схемите в главите, тогава се пръкват теориите, че има нещо зад кулисите. Не може да бъде, тук има нещо друго! Реалното е нереално!
Симпатизантите са подозрителни
Случайно ли Борис Бонев не се обвързва с партии, взе гласове в София колкото ДБ и дава интервюта в разни вестници? Случайно ли Брюксел свали досегашното наблюдение от България точно сега? Случайно ли Хазарта пя пред надпис ГЕРБ в Самоков? Случайно ли Слави Трифонов закъсня за тези избори с партията си?
Всичко това може да е случайно, но нищо случайно няма, че с дразнещо търсене на сметка и поучаване по тези и други теми една морална полиция успя да отблъсне маса избиратели.
А случайно ли едни стотина души решиха да затворят Орлов мост и да изнервят няколкостотин хиляди софиянци точно преди първия тур?
Както написа Ицо Хазарта: “Пичове, ако бях на мястото на Бойко Борисов – милиони бих ви давал, за да продължите да сте такива, каквито сте, и да играете ролята на опозиция”.
Иначе в живия живот не се забелязва особено вълнение на повърхността.
Преди 4 години ГЕРБ спечели на първи тур в 11 областни града, а на 27 октомври - в 8. ДПС взе Кърджали, както и на предишния кметски вот. БСП не взе нищо от първия кръг и запази надежди за втория - както и през 2015 г.
Алхимиците и Манолова
Някои кръгове със силно въображение заложиха прекалено много на обрат в София. Мая Манолова с нейния голям омбудсмански рейтинг ще придърпа и червените, и сините гласове, градската десница ще види в нея знаме на промяната, “нашите Истанбул и Будапеща”, новия интернационал на мегаполисите. Някои социолози извадиха проучвания, че Манолова води.
Но се видя, че въпреки симпатичния резултат на Мая Манолова София не е Шипка от 1877 г. А избирателят не ще да го пращат да се бие в чужди битки. Затова не мина мантрата “Хайде десните да гласуват за лявата Мая”, лансирана от леви и десни алхимици, маскирани като консултанти.
Алхимиците в тъмните векове смесвали субстанции в търсене на философския камък, който да превръща обикновени метали в злато. В София алхимията не проработи, защото хората с техните разочарования, надежди и житейски планове винаги са нещо много по-различно от механични сборове избиратели.
Затова пропагандата, че най-важното в София ще е дали ще падне границата ляво-дясно, се оказа подвеждаща. Най-важното и в София, и в другите общини - понеже са местни избори - е доверието към този човек, че има желанието и възможностите да промени към добро градската среда, в общината да се вдигат доходите и заетостта, ей такива работи.
Още малко сравнения
Какъв тренд зададоха тези избори? Да сравним гласовете за общински съветници сега и през 2015 г. и евроизборите преди 5 месеца.
ГЕРБ получи 895 244 гласа през 2015 г., 607 194 на евроизборите през май и 803 899 на 27 октомври. За БСП числата са 384 238 - 474 160 - 433 285. За ДПС - 293 836 - 323 510 - 304 239. Реформаторският блок през 2015 г. взе 298 992 гласа, ДБ през май 2019 г. - 118 484, през октомври - 130 612.
С други думи, няма революции, няма страшни трусове, има леко разместване на картинката. Хората избраха познатото. Такива са случаите в София, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Враца, Габрово, Кърджали, Кюстендил, Монтана, Плевен, Ловеч, Шумен, Силистра, Сливен, Смолян, Търговище, Пазарджик, Добрич.
Или както написа едно издание с претенции да задава опорни точки и клишета на “либералната общност”: “Искахме промяна, но нямахме желание”. И какво желание за промяна да очакваш специално в големите градове, когато лихвите са ниски, кредитите и депозитите се увеличават до рекордни нива, а летовниците в Гърция задръстват КПП-тата.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/mrezhata/zashto-ne-uspya-sinyo-chervenata-alhimiya-i-se-naroiha-konspirativni-teorii/
Коментари (0)
Добави коментар