Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Защо „румънският модел“ изведнъж стана неудобен за подсъдимия за пране на пари Прокопиев?

Мрежата

Защо „румънският модел“ изведнъж стана неудобен за подсъдимия за пране на пари Прокопиев?

Защо румънският модел изведнъж стана неудобен за подсъдимия за пране на пари Прокопиев? - Tribune.bg
Снимка:

Лицемерието не е труден занаят – там всеки негодник е специалист

Не беше далеч времето, когато от сутрин до вечер тружениците на Сорос от безбройните му НПО-та, политическите проксита на Иван Костов от „Да(Й) България и медийните глашатаи на подсъдимия за пране на пари Прокопиев, ни надуваха ушите с „румънския модел“ за правосъдие. А Лаура Кьовеши беше развеждана у нас като мече на синджир, по конференции, кръгли маси и всевъзможни активни мероприятия, организирани от олигархичното задкулисие, пише в свой анализ „Блиц“.

Кьовеши цели 12 години оглавяваше антикорупционната прокуратура в Румъния, но миналата година бе позорно изхвърлена от там. По време на нейното управление институцията се превърна в инструмент за саморазправа с неудобни политици на всяка цена, а имиджът на Румъния пострада изключително много от непрекъснатите скандали.

Докато Лаура Кьовеши „колеше и бесеше“ в Румъния, моделът ѝ беше представян у нас като панацея за избавление от корупцията и като единствен и непогрешим начин народът да получи справедливост. Истинската цел обаче на групичката жълтопаветни протестъри, всъщност беше борбата срещу прокуратурата и персонално срещу главният прокурор Цацаров, позволил си да търси отговорност от ограбилите България „приватизатори-олигарси“.

Особено дейни бяха проваленият министър и политик Христо Иванов – Пинокио и номиналният председател на ВКС Лозан Панов, а медийното покритие на тезите им се осигуряваше от подсъдимия Иво Прокопиев и от 10-ината негови говорители по темата.

До вчера. Днес ситуацията е съвсем друга, а обръщането им като палачинки на 180 градуса, очевидно не е никакъв проблем за прокопиевските „морализатори“. „В Румъния това се случи - и картината бързо стана грозна. Разигра се нещо като якобинска антикорупционна революция, след която малцина останаха с главите си. В такива случаи покрай сухото гори и мокрото, а покрай заслужените обвинения има и много политическа мъст и разправа с политическия опонент“. Да не повярва човек, че това го пише в коментар за Дойче веле, не друг, а самият Даниел Смилов.

И разбира се, веднага е препечатан в „Дневник“, „Медиапул“ и „Клуб Зет“. Не, няма никаква грешка, за прокопиевци вече румънската антикорупционна революция е „разправа с политически опоненти“ и „политическа мъст“. Нищо чудно утре да видим в „Капитал“ и коментар, според който българската прокуратура действа „по румънски“, а защо не и че Кьовеши всъщност трябва да отиде в затвора.

Всъщност обръщането на палачинката има своето съвсем логично обяснение. В България прокуратурата отдавна доказа, че е независима и подгони корумпираните политици и незаконно забогатели олигарси и това се вижда с просто око от обикновения човек. Никой не е застрахован от разследване и върху никой не е опъван чадър, както беше десетилетия наред.

Иво Прокопиев също е подсъдим, подсъдим е и Огнян Донев. При това положение, да се очаква, че в изданията им точно прокуратурата ще бъде хвалена за постиженията си, е наивно. И точно тук очевидно идва моментът, провалът на Кьовеши и на „румънския модел“ отново да бъде употребен от „жълтопаветниците“, само че този път с обратен знак.

Изведнъж може да се окаже, според Прокопиев, че всъщност България отдавна е възприела този модел и сега прокуратурата се разправя с неудобните „по румънски“. Защото преди Прокопиев сънуваше румънски сънища, с представата, че може да овладее подобен антикорупционен орган, да назначи за главен прокурор Христо Иванов, а Радан Кънев за министър на правосъдието. А той самият – министър-председател.

Сънища, но твърде розови, а събуждането му на миналите избори беше повече от болезнено – 2.96% за политическия му проект „Да(Й) България“. Така че повече мантрата „румънски модел“ няма как да му свърши работа, освен наистина да я представя с обратен знак, като аналог на случващото се в България, за да се опита да получи за пореден път билет за собствената си индулгенция. Само че още великият Шандор Петьофи е казал - „Лицемерието не е труден занаят – там всеки негодник е специалист“. Народът ни също показа, че отдавна не може да бъде елементарно лъган, както и че безпогрешно разпознава двуличниците и „специалистите-негодници“.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати