Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Мрежата
  3. Жителите на Елин Пелин в паника: Кметът вкара еднолично завод за полимери на територията на града

Мрежата

Жителите на Елин Пелин в паника: Кметът вкара еднолично завод за полимери на територията на града

Жителите на Елин Пелин в паника: Кметът вкара еднолично завод за полимери на територията на града - Tribune.bg
Снимка:

Местните треперят, че ще дишат отрови

Елин Пелин е настръхнал, след като стана ясно, че градът ще приюти завод за преработка на полимери и ще приема немски, гръцки и италиански найлонови торбички. Местните жители са притеснени, че ще дишат отрови, пише ПИК.

Изключително притеснителен е фактът, че заводът в Елин Пелин е изграден без Оценка за въздействие върху околната среда, твърдят запознати. Освен това, строителните книжа, с които са издадени разрешителните, предвиждат изграждане на склад за безалкохолни напитки. С еднолична заповед на кмета Ивайло Симеонов, след като строителството вече е започнало, е променен ПУП на имота от „за логистични и складови дейности“ в „за производствени и логистични“. Така изграждането на подобен химически завод става възможно.

В инвестиционните намерения е записано, че в завода ще се преработват до 35 хил. тона отпадъци, защото това е количеството, за което не се изисква ОВОС. В различни медийни публикации, инвеститорите говорят за количества между 37 и 45 хил. тона отпадъци годишно.

Заводът е разположен на близо 35 хил. кв. метра площ. Плановете са той да преработва годишно 37 хил. тона пластмасови отпадъци, от които да получава 22 хил. тона регранулат - основна суровина за производството на широка гама промишлени и битови пластмасови изделия. Балираните отпадни пластмаси ще се доставят от общински инсталации и промишлени предприятия. Подобен завод за преработка на найлонови торбички няма аналог в Европа. Досега европейските държави изнасяха този отпадък в Китай и Африка, но от година азиатската държава преустанови тази практика. Именно за това общини от цяла Европа са готови да плащат сериозни суми, само и само да се отърват от найлоновите торбички.

Представяният от кметската администрация като чуждестранна инвестиция завод се оказва предимно български. Справка за собствеността показва, че 51% от капитала е собственост на „Бетаинвест“ на Ангел Георгиев, който е собственик и на „Олива“ (производителя на слънчогледово масло) и „Билдком“ (едни от най-големите търговци на едро на зърно и фураж). 25% притежава гръцката офшорка „Валенова лимитид“, зад която стои гръцкият гражданин Константинос Зиогас. Той е собственик на фирма в Гърция, която се занимава с управление на отпадъци, и вероятно ще отговаря за доставката на найлоновите торбички от Гърция. Третият акционер е „Атмос инженеринг“ с дял от 24%. Съдружници в нея са изп.-директор на „Интегра пластикс“ Юлиан Белев и Аспарух Делев.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати