Калофер спази традицията: Леденото хоро се изви в Тунджа
В ранното утро на Богоявление традиционното мъжко хоро влезе в ледените води на река Тунджа.
С тъпани и песни десетки калоферци, хванати на хоро, нагазиха в ледените води на реката, предаде БГНЕС. Те се бяха подготвили още от вечерта. Кръстът беше хвърлен от местния свещеник, а мъжът, който го хвана, го даде на най-малкия участник в хорото. Това е 4-годишният Радомир. Баща му заяви, че синът му сам е изразил желание да участва в хорото, защото се смята вече за голям. Участниците в хорото скандираха „Българи, юнаци“.
И тази година атрактивното събитие привлече хиляди туристи и местни жители, които бяха изпълнили улиците в района на реката.
Мъжкото хоро в Калофер е единствено по рода си и се играе само в подбалканския град от повече от 100 години. В реката влизат само мъже, които цяла нощ преди това са загрявали с червено вино и домашна ракия. Ритуалът по ваденето на Светия кръст се прави за здраве. Не само калоферци, но и във всички краища на България, хората казват, че който е нагазил в ледената вода не се е разболял, него настинка не го лови. А ако във водата има лед, то годината ще бъде здрава и добра за хората.
Според легендата Калофер е основан през 1533 година. Тогава група мъже предвождани от Калифер войвода, владеели тази част на Стара планина и постоянно нападали преминаващите турските кервани. Невъзможността да се справи с Калифер войвода и хората му, принудила султана да разреши на хайдутите да се заселят по тези земи при условие, че престанат да нападат керваните. Войводата приема предложението и се установява в землището на днешен Калофер. През следващите векове Калофер израства като важен културен и търговски център, с доходоносен поминък за местните хора, заради което бил наречен „Алтън Калофер“ - Златен Калофер. Калофер е опожаряван няколко пъти от турците. Последното опожаряване на Калофер става през 1877 г., когато са избити и всички мъже и градът е разрушен.
На 6 януари се отбелязва и 172 години от рождението на Христо Ботев. Той е роден на 25 декември 1847 г. (нов стил - 6 януари 1848 г.) в гр. Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/multimediq/kalofer-spazi-traditsiyata-ledenoto-horo-se-izvi-v-tundzha/
Коментари (0)
Добави коментар