13-годишният от инцидента в Стара планина 4 часа насочвал спасителите, след като мълния убива баща му и сестра му
Трагедията в Стара планина, при която загинаха 47-годишен мъж и 11-годишната му дъщеря, е нещастен случай, а не е заради липса на подготовка. Това разказаха спасителите, които се отзоваха по въздух и земя на сигнала за помощ, подаден от второто дете, съобщи Нова ТВ.
13-годишното момче, което оцеля след инцидента в Стара планина, е без физически наранявания, но в силен шок. Психолози са разговаряли на няколко пъти с него, но детето ще трябва да извърви дълъг път, за да се справи с последствията от трагичната ситуация.
Именно момчето е подало сигнал, че неговите баща и сестра са ударени от мълния и часове наред държи връзка със спасителите, докато те успеят да стигнат до него по земя и въздух. Екипажът на военния хеликоптер, който стигна до детето, разказа, че то е проявило невероятна смелост.
След като момчето подава сигнал за инцидента с баща му и сестричката му, към него през пресечения терен веднага тръгва екип от троянската спасителна служба.
„Няма лифтове и път. В повечето случаи сме на крака и на ръце. Тежка обстановка. Мощни буреносни и купесто-дъждовни облаци. За щастие, се разкъсаха и можеше да свършим работата си. Благодаря на Авиобаза „Крумово” - за пореден път доказаха, че са изключителни професионалисти”, каза Христо Сливков от ПСС – Троян.
След като облаците се разкъсват, от Aвиобаза „Крумово” излита хеликоптер „Кугар”. „След първата възможна благоприятна ситуация с времето излетяхме. Оценихме обстановката, заобиколихме активни облаци”, посочи командирът на екипажа майор Александър Сандев.
Военните, които са се сблъсквали с различни ситуации в кариерата си, разказаха, че оцелялото момче е проявило изключителна смелост по време на акцията. Подавало е сигнали с якето си и е било на най-подходящото място, от което може да бъде качено на борда.
„Едно голямо браво на малкия, който в продължение на четири часа е бил горе и се държа абсолютно адекватно. В момент на върхово изпитание той прояви огромна смелост и самообладание”, обясни пилотът на екипажа и началник на летищен център в авиобаза „Крумово” подп. Пламен Дончев.
Екипажът е бил в готовност да спусне лебедка, но все пак успял да кацне, въпреки сложния терен.
„Най-голямо впечатление направи самообладанието на момчето - да издържи толкова време само и да улесни целия процес”, каза зам.-командирът на ескадрилата кап. Славчев.
Според психолози реакцията на оцелялото дете е била повече от адекватна. Но то тепърва ще трябва да се справи с емоционалната травма.
„Отпускайки се, в нормална ситуация, ще може да осмисли какво се е случило с баща му и сестра му, че ги е загубил безвъзвратно и тогава ще се задейства т.нар. посттравматичен стрес”, обясни психологът д-р Веселин Герев.
Спасителите съветват - при преход в планината да бъдем добре екипирани и да избягваме по нас да има метал.
„Много е важно преди започването на всякакъв вид излизане да има предварителна информация, най-вече метеорологична, посочи майор Светлозар Александров – началник на отделение „Търсене и спасяване” в 24-та авиобаза.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/13-godishniyat-ot-intsidenta-v/