Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. 172 години от рождението на Христо Ботев

Общество

172 години от рождението на Христо Ботев

172 години от рождението на Христо Ботев - Tribune.bg
Снимка:

Чествания ще има в цялата страна

Отбелязваме 172 години от рождението на Христо Ботев. Чествания ще има в цялата страна с участието на представителни подразделения от Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Съвместното командване на специалните операции, Националната гвардейска част.

Един от най-великите български поети и революционери - Христо Ботев, е роден на 6 януари 1848 в Калофер. Ботев живее само 28 години, но остава в националната памет както с творчеството си, така и с революционното си дело.

Роден е в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. Първоначално (1854-1858) учи в Карлово, където е учител Ботьо Петков, по-късно се завръща в Калофер, продължава учението си под ръководството на своя баща и през 1863 г. завършва калоферското училище. Октомври същата година заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка.

Завръща се в Калофер , където започва да критикува властта и да изказва революционните си възгледи. По това време във вестник "Гайда", редактиран от П. Р. Славейков, е публикувано първото стихотворение на Хр. Ботев – „Майце си“.

През лятото на 1867 година  е изпратен от баща си отново в Одеса, за да завърши образованието си.  Ботев обаче заминава за Румъния. Пристига в румънския град Гюргево, където скоро се свързва с българските хъшове – сред тях е Хаджи Димитър и доста участници в организираните през същата година чети на Панайот Хитов и Филип Тотю.

Работи в Браила като словослагател при Димитър Паничков, където се печата в. „Дунавска зора“.

През 1872 г. е арестуван за конспиративна революционна дейност и изпратен във Фокшанския затвор. Освободен е вследствие застъпничеството на Левски и Каравелов. Започва работа като печатар при Каравелов, а по-късно като сътрудник и съредактор на революционния орган. Започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза в. „Знаме“. През 1875 г. съвместно със Стефан Стамболов издава стихосбирката „Песни и стихотворения“.

През лятото на 1874 година Христо Ботев се включва активно в работата на Българския революционен централен комитет. От Гюргево се качва с част от четата на кораба „Радецки“ и на 17 май принуждават капитана да спре на българския бряг. На 20 май 1876 г. е последният тежък бой - привечер след сражението куршум пронизва Ботев.

На 6 януари от 11.30 часа в родния град на Христо Ботев – Калофер духовият оркестър на 61-ва механизирана бригада – Карлово и военнослужещи от бригадата ще отбележат годишнината от рождението му с митинг-поклонение, предава БГНЕС.

В София пред бюст-паметника на Ботев в Борисовата градина, ще се проведе тържественото отбелязване на годишнината, в което ще участват, военнослужещи от Националната гвардейска част.

 

 

 

 

 

 


Последвайте ни в Google News

 

Етикети Христо Ботев

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети