24 май – Денят на славянската писменост
Честит празник!
Днес е денят на българската просвета и култура и на славянската писменост. 24 май е един от най-тачените празници в българското общество и съществува като църковен празник още от средните векове век, а през 1851 става всенародно тържество.
Най-ранните данни за отбелязване на 11 май като ден на Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий датират от XII век, като те са признати за светци още в края на IX век.
Традиционно всяка година се организират празнични шествия на ученици и учители по улиците на всички градове в страната. Тази година обаче това няма да е възможно заради противоепидемичните мерки.
По време на борбите за църковна независимост от началото на 18-ти век историческото дело на Кирил и Методий е не само стимул, но и довод против гръцката Вселенска патриаршия. Превръща се в символ на бъдещата независимост, както отбелязва в една от статиите си Христо Ботев.
За първи път на 11 май 1851 г. в епархийското училище "Св. св. Кирил и Методий" в гр. Пловдив по инициатива на Найден Геров се организира празник на Кирил и Методий — създатели на глаголицата.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих "Върви, народе възродени". Химнът е озаглавен "Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи" и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите шест. Панайот Пипков създава на 11.05.1900 г. музиката към химна.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/24-may--denyat-na-slavyanskata-pismenost_17/
Коментари (1)
24.05.2020 11:56 / Отговор
Добави коментар