40 дни след бурята: Все още има непочистени тротоати в София
В София все още не са събрани всички клони и дървета от снежната буря на 25-ти ноември. Рязането, събирането и извозването на тоновете паднала растителност се оказа бавен и сложен процес.
Една от причините е разпокъсаната отговорност между дирекции, районни администрации и частни фирми. Друга - недостигът на средства за качествената поддръжка на близо 6-те милиона дървета в столицата, предаде БНТ.
Бурята в края на ноември беше екстремна. В столицата почти не остана незасегнато от обилния сняг дърво. За три дни се получиха близо пет пъти повече сигнали за паднали клони и дървета, отколкото за цяла година.
Извозени бяха над 750 тона растителност. 40 дни след бурята в някои райони все още не е почистено.
В междублоковите пространства и тревните площи на Младост 3 е пълно с паднали клони, срещат се и цели паднали дървета.
"Една част бяха почиствани по-едри имаше и сега тези са събрани така и не са минавали. От големия, от мокрия сняг, който ги счупи и оттогава седят! Без коментар, оттогава седят и няма кой да ги вземе", каза жител на квартала.
Попитахме Столичната община, защо повече от месец след снега, по кварталите все още има купчини с клони.
Подадохме и сигнал за междублоково пространство в Младост. Отговорът - работата е трудоемка, а екипите не достигат. Въпреки това още на следващия ден заработиха по сигнала и в Младост имаше една купчина с по-малко клони.
"Получили сме сигнали, колкото за две години. Затруднението с клоните идва от това, че дейността се съсредоточи да обезопасим всичко, което е предпоставка за настъпване на инциденти! Следващата стъпка ни е след приключване на обработката на опасната растителност с вишка, да влезем в междублоковите пространства и да започнем да изнасяме растителния отпадък", заяви ланд. арх. Десислава Райкова, началник отдел екология р-н Младост.
Работата с вишката ще приключи на 15 ти януари. На места са поставени и специални контейнери за клони. Те обаче не могат да влязат в междублоковите пространства и затова работата върви по-бавно.
В Мусагеница, Изгрев и Изток все още има неизовени клони. Кметът на Изгрев Делян Георгиев обясни за БНТ, че районът е един от най-зелените, с най-много дървета, а парите за поддръжка на зелената система не са достатъчни. Надява се до края на месеца и там да успеят да премахнат всички остатъци от бурята.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/40-dni-sled-buryata-vse-oshte-/