75 години от героичната смърт на Димитър Списаревски
Герой, обявен за враг на социалистическата власт и забранен да бъде почитан преди 1989
Днес се навършват 74 години от героичната смърт на един велик българин - Димитър Списаревски. Той е един от пилотите, които се жертват, за да защитят страната ни по време на англо-американските бомбардировки през Втората световна война. Списаревски е герой, обявен от за враг на социалистическата власт и забранен да бъде почитан преди 1989. А причината е, че той е бил яростен противник на комунистическата партия.
Спасителят на София
На 20 декември 1943 г. американски и британски бомбардировачи се насочват към София. Над 200 вражески самолета тръгват към столицата, а от българска страна се противопоставят едва 36. Димитър Списаревски е в един от българските самолети. Това е първият му боен полет, за който той се готви отдавна и влиза в битката със страхотен хъс. Сам с безумно смела виртуозна маневра, измъквайки се от два американски изтребителя, се насочва към група от 16 „Либърейтъра“, които успяват да се отскубнат от българските изтребители и да насочат своя курс към София. Списаревски остава без муниции и с повредена машина. Героят забива самолета си в един от измъкващите се към София бомбардировачи. Така бомбите, предназначени за столицата, падат в полето. Със саможертвата си българският авиатор спасява десетки сгради и хиляди мирни хора. В онзи ден той е едва на 27 години.
„Шест минути преди да бъда свален станах свидетел на нещо нечувано и страшно … летящият като вихър български изтребител се отдалечи от поразената вече и падаща към земята наша „летяща крепост“ и хвърляйки се с цяла мощност към друга се стовари върху нея, отсече опашката ѝ и крепостта се разруши като голям дъб ударен от мълния…Наистина страшна смърт дори и за най-смелия пилот!”, спомня си за подвига на българина лейтенант Джон Маклендън.
Посмъртно поручик Списаревки е отличен с орден кръст за храброст и на 24 септември 1944 г. е произведен в чин капитан. След 1994 г. в Добрич ежегодно започват да почитат деня на рождението и гибелта му
А саможертвата му може да се обясни само с неговите думи : „Аз съм се венчал за България…Името на България трябва да стои най-високо и да свети като слънце в сърцето ни.“
Кой е Димитър Списарски?
Димитър Списаревски, наричан от другарите си Спайч, е роден на 19 юли 1916 г. в Добрич, тогава в Румъния, само 16 дни преди градът да бъде освободен от българската войска по време на Първата световна война. Баща му е офицерът от запаса Cветозар Списаревски, а чичо му –Коста Списаревски е известен дипломат. Другият чичо на летеца – също Димитър Списаревски е офицер и поет, кавалер на български и сръбски ордени за храброст.
С Ньойския договор от 1919 г., Добрич заедно с цяла Добруджа отново са анексирани от Румъния. Така семейството Списаревски се местят в Лом, после в Белоградчик и от 1932 г. в София.
Именно в столицата Димитър Списаревски завършва елитната Втора мъжка гимназия. Мечтата му да стане летец се проявява още тогава. Заедно със свои съученици построяват безмоторен самолет.
Димитър расте висок, здрав и буен. Отличен гимнастик, плувец и футболист, занимава се с борба и бокс. От 1933 до 1935 г. е футболист на ПФК Левски (София), за който играе в няколко приятелски срещи.
Постъпва във Военното на Н. В. училище, което завършва през 1938 г. Тогава е обявен конкурс за летци, той е сред първите, кандидатирали се за новата специалност. Назначен е за пръв път за летец през октомври 1936 г. Преминава обучения в Германия и Полша. През лятото на 1943 г. Списаревски е избран и изпратен като офицер с още един български пилот да се запознае с тактиката на англо-американската авиация и начините на борба с нея, за което заминава на обучение край Ламанша, където участва във въздушните боеве и усвоява в бойни условия модерната тактика на германската изтребителна ескадра при въздушните боеве над Канала. След завръщането си в България е назначен и включен в състава на 3/6 орляк, намиращ се на Летище Божурище за отбраната на столицата.
Поклон!
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/75-godini-ot-geroichnata-smart-na-dimitar-spisarevski/
Коментари (0)
Добави коментар