Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. 89 г. от откриването на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк в София

Общество

89 г. от откриването на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк в София

89 г. от откриването на Мемориала на Първи и Шести пехотен полк в София - Tribune.bg
Снимка:

Днес се навършват 89 години от откриването на Мемориала на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк от Първа пехотна софийска дивизия. На 28 октомври 1934 г. в София цар Борис III открива войнишкия мемориал по повод 50-ата годишнина от формирането им и като знак за признание към героизма на полковете, наречени Софийската "желязна" дивизия, сочи справка на отдел „Справочна" на БТА.

На 28 октомври 1934 г. над София летят три самолета и хвърлят цветя над събралото се множество, което наблюдава откриването на Мемориала на Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк. Мемориалът е пазил имената на около 3000 войници, подофицери и офицери, загинали в Сръбско-българската война (1885 г.), двете Балкански войни (1912 – 1913 г.) и Първата световна война (1914 – 1915 г.).

Архитект Александър Обретенов е автор на композицията, която е разположена в централната част на казармения комплекс в София. Състои се от три стени във формата на буквата П с размери - 21 м височина и 11 м ширина. „Надписът на централната плоча гласи: „Благословени бъдете от майката родина – вечна ви памет".

Разрушаването на паметника продължава няколко десетилетия и преминава през три етапа. Съюзническата бомбардировка над София на 10 януари 1944 г. нанася тежки щети в района на пехотните казарми. Разрушена е дясната мемориална стена на монумента и частично е засегната централната. Оцелелите плочи са демонтирани през втората половина на 60-те години на ХХ в. при строителството на модна къща „Лада", а при изграждането на Националния дворец на културата (НДК) през 1980 г. паметникът е напълно премахнат. Запазените плочи (около 180) са предадени за съхранение в Националния военноисторически музей.

Още 80-те години има идея за възстановяване, която е повдигната от архитект Атанас Агура. През 2014 г. Столичният общински съвет приема решение за възстановяване на мемориала на историческото му място – в градинката на НДК, където беше монументът "1300 години България".

На 2 ноември 2017 г. е извършен монтаж на фигурата на лъва в оформения пиедестал, възстановен както е било при откриването на войнишкия паметник. На 3 ноември 2017 г. пред реставрираната скулптурна фигура на лъва е извършен военният ритуал в памет на загиналите герои от Първа пехотна софийска дивизия. Ритуалът в памет на загиналите български воини се извършва от 1924 година. Традицията е прекъсната през 1946 г. и е възстановена през 1992 г. от Министерство на отбраната и Съюза на военноинвалидите и военнопострадалите.

През април тази година беше представено техническото задание за изработването на проект за възстановяването на Мемориала на загиналите войници от Първи пехотен софийски и Шести пехотен търновски полк. Заданието, изготвено от екип на „Национален център за териториално развитие“ ЕАД, беше представено по време на среща, организирана от Столична община – Направление „Архитектура и градоустройство”.

От пресцентърът на Столична община съобщиха за БТА, че заданието е съгласувано и се подготвя документацията за конкурса.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети