90 г. от рождението на Георги Марков
Навършват се 90-години от рождението на писателя Георги Марков. Още в детството си той осъзнава, че се отличава от връстниците си със своето умение да разказва истории. След участие в нелегална антикомунистическа организация и следствения арест към Централния софийски затвор, Марков получава горчив урок, който е причина за решението му вместо да се съпротивлява, да се имплантира в системата.
През 1962 година излиза неговия роман „Мъже“, следват „Портретът на моя двойник“, „Жените на Варшава“, които се издават в двоен и троен тираж. Литературният успех на Георги Марков не остава незабелязан от самия Тодор Живков. Марков получава поръчка за участие в създаването на телевизионен сериал и документална пиеса, посветени на борбите на комунистическата партия.
За целта му е разрешен достъп до съответните секретни материали от архивите. Тези материали окончателно отварят очите на писателя за лъжата, която се налага силово в България и провокират желанието му да каже истината.
Близостта на писателя с партийния диктатор не възпира репресиите по адрес на Марков - някои от пиесите му са свалени, романи са спрени от печат. Марков изпада в депресия, която изостря чувството му за непоносимост към двуличния живот, който е принуден да живее. На 15 юни 1969 година писателят Георги Марков завинаги напуска България.
Ще загине в Лондон 9 години по-късно след покушение на моста Ватерло.
По случай годишнината Домът на киното среща почитателите на документалното кино за среща с филма на режисьорката Боя Харизанова „Чувство за непоносимост“.
Творбата по сценарий на Дочо Боджаков е разказ за живота и творчеството на Георги Марков - до бягството му от комунистическа България през 1969 година. Това е историята на една шеметна писателска кариера, белязана от възходи и падения, от приятелства и предателства, от любови и надежди… И от едно разяждащо душата чувство за непоносимост.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/90-g-ot-rozhdenieto-na-georgi-markov/
Коментари (0)
Добави коментар