„Автомагистрали“: 79 млн. лв. са спестени от авансови плащания за „Хемус“
От дружеството отговориха на обвинение на регионалния министър
79 млн.лв. са спестени от фиксирането на цените на материалите чрез платени аванси за участъци 4, 5 и 6 на магистрала „Хемус”. Това заявиха от „Автомагистрали” в отговор на обвинение на регионалния министър Виолета Комитова. Днес пред журналисти тя заяви, че поредна фирма е получила огромен аванс през миналата година. Договорът е за 97 милиона, от които са преведени 84 милиона. Договорът на фирмата е за 53 месеца.
Фиксирането на цените на материалите към стойностите им в периода на плащане на авансите е мениджърско решение на ръководството на „Автомагистрали“ ЕАД. От дружеството увериха, че по този начини се гарантира следното:
• Финансово обезпечаване на изпълнението на автомагистрала „Хемус“ със замразяване на единичните цени, което води до независимост от инфлацията в държавен и световен мащаб.
• С платените аванси, цените за „Автомагистрали“ ЕАД са фиксирани към доставчиците и не подлежат на индексация;
• Производство на количества основни материали, което е задължително предвид огромните обеми за обезпечаване на изпълнението на участъците в срок и гарантира ритмичните им доставки;
• Магистралата минава по изцяло ново трасе, което води до акумулиране на значителни първоначални разходи по организация, мобилизация, изграждане на приобектови селища и сериозна мрежа от временни пътища;
• Изграждане на производствени полигони, площадки, асфалтови бази, бетонови възли и др.
От „Автомагистрали“ припомнят, че отчуждаването на терени за изграждане на трасетата са в компетенциите на администрацията на МРРБ и АПИ, а разрешителните за строеж се издават от министъра на регионалното развитие и благоустройството. Дружеството дава пример за това какви количества основни материали са необходими за изграждането на автомагистрала „Хемус“ в участъци от 4 до 6:
• Инертните материали са близо 10 млн. куб. метра, разпределени съответно 2 500 000 за участък 4; 3 300 000 за участък 5 и за участък 6 – 4 млн. куб.м.
• Бетон – близо 100 хил. куб.м., разпределени по участъци от 4 до 6, както следва – 22 хил. куб.м., 39 хил. куб.м. и 35 хил. куб. м.
• Асфалтови работи, необходими за тези участъци - над 1 млн. тона. Съответно 340 хил. тона за участък 4; 280 хил. тона за участък 5 и над 420 хил. тона за участък 6
• Армировка – 2 500 тона за участък 4; 4 хил. тона за участък 5 и близо 5 хил. тона за участък 6
• Основни пластове настилка – за цялото трасе в участъци от 4 до 6 са необходими близо 950 хил куб. метра или близо 300 хил. за участък 4, за участък 5 - 250 хил. и за участък 6 - близо 400 хил. куб. Метра
• Близо 900 бр. масивни, бетонни и стоманобетонни конструкции – 169 бр. за участък 4, а за участъци 5 и 6, съответно 343 и 372 бр.
• Ограничителни системи – общо над 370 хил.м. съответно разпределени за участък 4 – 118 хил. метра, за участък 5 - 109 хил. метра и за участък 6 - 146 хил. метра.
От „Автомагистрали“ ЕАД заявяват още, че „По отношение на дадените авансови плащания за свлачища - за 39 от тях се чакат процедури за отстраняване на явна фактическа грешка, а за десет - разрешително за строеж. Стартирането на изпълнението им се бави заради провеждането на процедури по избор на надзор, което е в ангажиментите на Агенция „Пътна инфраструктура“, допълват още от дружеството.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/avtomagistrali-79-mln-lv-sa-spesteni-ot-avansovi-plashtaniya-za-hemus/