Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. България на челно място по равенство между половете

Общество

България на челно място по равенство между половете

България на челно място по равенство между половете - Tribune.bg
Снимка:

От 193 държави членки на ООН едва 28 имат жена за външен министър

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева сподели личен и политически опит по време на представяне на нов индекс от Световната банка за положението на жените в обществения живот.

Индексът „Жени, бизнес и законодателство“ бе представен от временно изпълняващия длъжността президент на Групата на Световната банка Кристалина Георгиева. Той измерва правата на жените на пазара на труда – от започване на работа до получаване на пенсия. В него България с 93,75 от сто възможни точки е сред челните 30 от общо 187 оценени страни.

 „Горда съм, че България е на челните места в този индекс – каза Екатерина Захариева по време на дискусията. „Като юрист, жена и политик вярвам обаче, че е много по-важно да се променят не само законите, но мисленето и манталитета спрямо жените.“ Екатерина Захариева припомни, че е третата жена начело на българската дипломация за последните 27 години и сподели, че българският пример е не само добър, но и рядък.

„От 193 държави членки на ООН едва 28 имат жена за външен министър, а когато аз бях избрана, в Европейския съюз бяха само две – Швеция и България“, каза тя. Като друг добър политически пример от България Екатерина Захариева посочи факта, че и трите еврокомисари на страната ни до момента са жени. „Освен това омбудсманът, председателят на Народното събрание, двама вицепремиери и общо шестима министри са жени“, допълни тя.

Говорейки за личния пример в професионалното си поле, министър Захариева посочи, че при номинациите на посланици се стреми към равнопоставеност в половете. По отношение на жените в обществения живот външният ни министър изрази гордост, че България е на първо място по присъствие на жени в науката. „У нас 54% от учените са жени, а това е област, която традиционно се смята за запазена мъжка територия“, каза тя. Министърът посочи, че България е първа в ЕС по брой на студентки в ИТ-сектора с 33% и по брой на жени инженери в сектора – 27 процента.

„Горда съм, че регионът, от който идвам и в който живея – Централна и Източна Европа, е пример за това, че е напълно нормално жени да са ръководители, политици, управители на банки, създатели и собственици на успешен бизнес“, заяви министър Захариева.

В дискусията се включиха още омбудсманът на Мая Манолова, главният изпълнителен директор на „Сименс“ България Боряна Манолова, Румяна Тренчева - генерален директор общ бизнес и партньорска мрежа за Централна и Източна Европа в САП и Кристалина Георгиева.

Кристалина Георгиева посочи, че светът губи годишно 163 трилиона щатски долара от това, че жените не участват пълноценно в обществения и трудовия живот. Затова е важно да се знаят същинските измерения на въпроса за равнопоставеността на жените в обществото, посочи Георгиева. Министър Владислав Горанов, който също се включи в дискусията, посочи, че резултатът на България в индекса изпреварва средния за страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, известна като Клуба на богатите.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети