Български учени създадоха тестове срещу хранителни инфекции
Избягвайте царевицата на плажа, месните храни и млечните продукти крият риск
Български микробиолози разработиха ново поколение тестове, които по-бързо ще откриват вредните бактерии в храните. Целта е да се намалят хранителните инфекции. С помощта на няколко елемента учените откриват бактерията в рамките на няколко часа, а не както е при стандартните тестове, при които са нужни няколко дни, съобщава bTV.
„Ние трябва максимално бързо да разберем кой е причинителят на тази инфекция, за да може лекарят да предприеме адекватни мерки за овладяване на инфекцията! От изолирането на генетичния материал до получаването на резултата ни трябват 5-6 часа”, категорична е гл. ас. д-р Мая Захариева от Институт по микробиология към БАН.
„Горещините, когато не е добре съхраняваната храна е добра хранителна среда за развитие на бактерии, които причиняват тези хранителни разстройства”, обяснява д-р Хрипсиме Каспарян.
„На плажа е хубаво хората да не ядат царевица, да не купуват и други неща, които се разлагат, защото от топлината се получаят тези стомашно-чревни заболявания“, разказва спасителят Петър Русев.
Експертите съветват също да избягваме екзотичните храни през лятото. Вместо тях да наблягаме на плодове и зеленчуци, но да ги измиваме задължително добре.
Симптомите на най-честите инфекции през лятото на морето са повръщане, висока температура и разстройство.
„Трябва да внимаваме с месните храни – каймите и приготвени от тях храни! И разбира се, млечните продукти и сладоледите, ако не са надлежно съхранявани!”, съветва проф. Христо Найденски от Институт по микробиология към БАН.
Новите бързите тестове ще трябва да минат процедура по валидиране.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/balgarski-ucheni-sazdadoha-testove-sreshtu-hranitelni-infektsii/
Коментари (0)
Добави коментар