Бащата на Сияна: Вещото лице по делото "Сияна" залага капан

През седмицата Николай Попов, баща на 12-годишната Сияна, се усъмни в решаващата автотехническа експертиза и смята, че има начертан сценарий.
Според него, вещото лице по делото е свързано с един от адвокатите на обвиняемия, а следственият експеримент е направен с празен камион.
Попов твърди, че проф. Станимир Карапетков и адв. Явор Нотев имат близки отношения и ги използват и при работата си, както и че професорът притиска вещи лица да изготвят експертизи в полза на приятеля си.
От своя страна адв. Явор Нотев изтъкна, че "не иска да слуша нелепи и невежи неща" и че не очаква обективност в разговора от баща, загубил детето си.
Бащата на Сияна обаче настоява, че са заложени „капани“, които могат да обърнат делото.
12-годишната Сияна загинала при тежка катастрофа в Плевен. Баща ѝ постави под съмнение обективността на автотехническата експертиза, която е ключова за делото.
"Невежи сте в материята. Дали съм учредител на фен клуб на ЦСКА? Бил ли съм народен представител 12 години? Да, бил съм. Няма забрана народните представители да упражняват тази дейност с хонорари. Вземете си хартийките", отговори Нотев, връщайки на Попов страниците с материалите, които показва пред БНТ.
На въпрос защо се е присъединил към делото 2 месеца след случилото се, отговорът на адв. Нотев беше, че са го потърсили.
"Прецених, че този човек има нужда от правна защита, цялото общество беше настръхнало срещу него. Аз съм адвокат, известен с работата си в тази област. Аз не съм адвокат на пострдалите, за разлика от тези, които се хранят с обезщетения.
Виждам човек, който е без годна защита и почувствах, че мога да бъда полезен. Бих могъл да бъда полезен, както и когато бях част от парламента", разказа още адвокатът на ответника.
Николай Попов даде пример какво има предвид за връзките в правосъдието ни – Красимир Катев, бивш зам.-финансов министър, е осъден след експертиза на доц. Христо Узунов, след като първо Карапетков дава експертиза, която го оневинява.
Попов сочи Узунов като пример, който иска да разбие един вид недопустим монопол на проф. Карапетков.
"Всичко е лично. Това е опит Узунов да направи научна кариера, а първият научен ръководител е г-н Карапетков. Аз усетих реакцията на думата "невеж". Не мога да приема, че вещите лица решават казусите. По тях се произнасят прокурори и съдии. Обвинението беше, че тези хора са невежи", категоричен е Нотев. Той напомни, че Катев в крайна сметка е осъден. Присъдата е условна (3 години с 5 години изпитателен срок) – за предизвикана от Катев катастрофа, челен удар, с две жертви през 2012 година, като решението за условната присъда идва чак от Върховния касационен съд, на предишните инстанции е ефективна.
"Искам да кажете свързан ли сте с г-н Карапетков? Готов ли сте да застанете на детектор на лъжата", поиска бащата на Сияна. Адв. Нотев не отговори директно на въпросите му.
"Експерт по делото е Карапетков, а аз съм адвокат по делото. Шофьорът най-вероятно ще бъде осъден. Когато г-н Карапетков е работил по делото, аз все още не съм бил защитник по него", опита се да обясни Нотев, без да изразява готовност да докаже твърденията си.
Бащата на Сияна обясни, че има данни, че адв. Нотев ще поиска отвод по делото.
"Проф. Карапетков се обажда на моя адвокат и казва, че адв. Нотев ще иска отвод, защото двамата са близки и влизаме в една сага. Вие ще си направите ли отвод или ще си направи г-н Карапетков? Отричате ли, че сте близки? Говорите в един тон с професора и преподавате заедно", отсече Попов.
В отговор адв. Нотев обясни, че няма основание да се срамува, защото с проф. Карапетков не са близки, независимо, че са в едно висше училище.
"Готови ли сте да представите разпечатка от мобилния си телефон, за да докажете колко често се чувате", попита го Попов.
Той представи и документи от Търговския регистър, според които проф. Карапетков и адвокат Явор Нотев са участвали заедно в сдружение.
„Публична тайна е, че те са особено близки. Когато говоря това, знам, че рискувам делото да се срине, но някой трябва да каже истината“, добави Попов.
Бащата на Сияна обяви, че смята случая за част от по-голям проблем – липсата на контрол върху вещите лица.
„Имаме камара на нотариусите, имаме камара на частните съдебни изпълнители, но няма закон, който да урежда дейността на вещите лица. Това позволява на отделни хора да се превръщат във „властелини“ на правосъдието“, каза той.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/bashtata-na-siyana-za-skandala/



Коментари (0)
Добави коментар