Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Бивш военен министър приветства предложението на Нидерландия за бойните самолети

Общество

Бивш военен министър приветства предложението на Нидерландия за бойните самолети

Бивш военен министър приветства предложението на Нидерландия за бойните самолети - Tribune.bg
Снимка:

„Предложението на правителството на Нидерландия да предостави част от излишните си Ф-16 на страна-съюзник от НАТО в замяна на изпращането на нейните бойни самолети МиГ-29 и Су-25 на Украйна е най-добрата сделка, която България може да направи в момента“, заяви пред БГНЕС генерал Аню Ангелов, министър на отбраната (2010-2013 г.)

„Това би било едно отлично предложение. Важно е Министерството на отбраната да направи своите правилни изводи. Това е тип самолет, който предхожда основният боен самолет Ф-16 Блок 70. Следователно това е една добра възможност за преподготовка на нашите летци на наша територия с помощта на Нидерландия, която ще ни окаже всестранна помощ“, каза той. Според него България също така не трябва да се бави с решението си, защото и други страни, като Полша и Словакия, могат да направят подобна размяна.

Ген. Ангелов е категоричен, че България не може да поддържа два вида бойни самолети едновременно.

„И президентът Румен Радев, и министърът на отбраната Димитър Стоянов трябва да се замислят сериозно над възможността, която би ни предоставила Нидерландия. По документи, с които разполагам, самолетите „Грипен“ ще стоят с Ф-16 до 2035 г., което е абсолютен нонсенс. България не може да поддържа два основни бойни самолета от различен тип. Следователно нидерландското предложение е добре дошло. То е правилното решение на проблема с така наречените заместващи платформи“, подчерта бившият министър на отбраната.

Според него по тази причина сега да се купува друга платформа, която не замества, а ще бъде паралелна, е излишен разход. „Не трябва да се допуска. Всичко това трябва да се огледа от МО и от президента Радев, който е първокласен пилот и съответно да се вземе решение. Това зависи изцяло от служебното правителство“, добави той.

Ген. Ангелов подчерта, че Су-25 и МиГ-29 в момента ще послужат много по-добре на Украйна, отколкото на нас.

„Още повече, че Киев има възможност да ги поддържа, за разлика от България. И държавата агресор Русия, и държавата жертва Украйна в момента са във война и никой от тях няма да се занимава с поддръжката на българските бойни самолети, съветско производство“, отбеляза бившият министър на отбраната. „В графиците на МО за излизане от експлоатация на МиГ-29 е дадена 2026 г., но сега се заговори за 2023 г. Това е предизвикано от факта, че няма откъде да бъдат взети нито резервни части, нито двигатели, нито съответното оборудване. Следователно МиГ-29 няма да бъдат в състояние да изпълняват функциите си“, добави той.

Днес стана ясно, че  Хага обмисля да предостави излишни изтребители F-16MLU на съюзници от НАТО в Източна Европа, за да могат те от своя страна да дарят изтребители МиГ-29 на Украйна, допълват от БГНЕС. Според портала Aviacionline defensa, един от главните кандидати би била България, която планира да пенсионира остарелите си МиГ-29 от 2023 г. и се интересува от наемането на ескадрила западни изтребители, за да осигури въздушната си отбрана до пристигането на първите осем образци модерни Ф-16 Блок 70 през 2025 г.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети