Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Борбата с дезинформацията е водеща тема на Европейската седмица на медийната грамотност

Общество

Борбата с дезинформацията е водеща тема на Европейската седмица на медийната грамотност

Борбата с дезинформацията е водеща тема на Европейската седмица на медийната грамотност - Tribune.bg
Снимка:

Българският еврокомисар откри събитието в 18-то СОУ „Уилям Гладстон“

Българският еврокомисар Мария Габриел откри в 18-то СОУ „Уилям Гладстон“ Европейската седмица на медийната грамотност, която се провежда от 18 до 22 март тази година. На срещата присъстваха младежи от водещи училища в столичния район „Възраждане“.

Българският еврокомисар бе приятно изненадана, че всички присъстващи с вдигане на ръка потвърдиха, че притежават цифрови дигитални умения. Мария Габриел посочи, че при 169 млн. европейци те липсват, което е обезпокоително, защото след 2020 г. 90% от работните места в Европа ще изискват основни цифрови умения.

Вторият тест беше още по-красноречив, защото младите хора заявиха, че различават фалшивите от истинските новини.

„Вие отбелязвате по-висок процент от този в Европа. 70 на сто от европейците между 17 и 24 години заявяват, че не могат да различават фалшивите от истинските новини. Всеки един от вас се сблъсква с дезинформацията онлайн и за нея няма рецепта-чудо. Основните три теми на фалшивите новини са здраве, околна среда и миграция. Опасното е, че те влияят на емоциите и рушат доверието помежду ни. За всеки един лайк, който поставяте, някой печели от ваше име“, предупреди Мария Габриел.

Българският еврокомисар сподели, че Европейската комисия ще контролира много по-изкъсо спонсорираното съдържание във виртуалното пространство и ще настоява за отговори какво се случва с над 90-те млн. фалшиви профили в социалните мрежи.

Относно терористичният акт в Нова Зеландия Мария Габриел изтъкна, че е важно видео кадрите за това престъпление да се премахват до 1 час от публикуването им в Интернет. Българският еврокомисар подчерта, че от 1.5 милиона споделяния, 1.2 милиона вече са премахнати, но 300 000 все още са онлайн.

Мария Габриел увери учениците, че машините няма да изместят човешкото творчество.

„Цифровизацията променя начина, по който учим, пътуваме и общуваме помежду си, но никога машините и роботите няма да заместят способността ни да иновираме, да създаваме съдържание“, заяви тя.

Според еврокомисаря талантите на Европа трябва да останат тук, затова е важно стъпка по стъпка всички заедно да обсъдим какво да направим. Европа се отличава от икономики като Китай и Русия, защото тук ценности като защита на личните данни не подлежат на преговори, обясни тя.

Няма как да се говори за бъдещето на ЕС без младите хора, заяви и кметът на София Йорданка Фандъкова на срещата с учениците.

„Когато се говори за бъдещето на Европа, на България и на града срещите с младите хора са най-важни“, категорична е Фандъкова.

Фандъкова отличи и младежката активност за опазването на околната среда и даде пример с шестнадесетгодишната Грета Тунберг, която обедини за каузата хиляди съмишленици.

Решаването на проблемите на днешния ден трябва да става с активното участие на младежите, смята столичният кмет. Затова тя разчита на развитието на програма "Европа", чиято цел е да дава възможност на граждански организации в столицата да реализират проекти, насочени към диалог с младите хора.

Моника Гаджанова


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати