Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Борисов пред Американската камара: Видяхте подлата съпротива за самолетите F-16, обвиниха ни и в лобизъм

Общество

Борисов пред Американската камара: Видяхте подлата съпротива за самолетите F-16, обвиниха ни и в лобизъм

Борисов пред Американската камара: Видяхте подлата съпротива за самолетите F-16, обвиниха ни и в лобизъм - Tribune.bg
Снимка:

Премиерът наблегна на перспективата за хубавия проект АЕЦ „Белене“ пред американските инвеститори

 „Когато говорим за членство в НАТО, в един размирен регион като нашия, нито при съседите, нито в Крим са утихнали нещата, ние закупихме най-доброто за нашите пилоти“, заяви министър-председателят Бойко Борисов пред членовете на Българо-американската търговска камара.

Той подчерта, че българското правителство не се е изкушило, като това в Румъния да купи по-евтини самолети от Португалия.

„Подло ни обвиниха, обаче в лобизъм за сделката между българското и американското правителство. Никога, по никакъв начин не е ставало разговор за нещо, което да прилича на лобизъм“, допълни премиерът.

Той коментира, че в разговорите за закупуването на F-16 са участвали и посолството, и американските власти. „Всички съседни държави карат такива самолети, те Блок-50, а ние Блок-70. Беше подло и трудно, но с вицепремиера Каракачанов го направихме необратимо, не могат да съборят сделката и да нарушат геостратегическото ни партньорство. Затова сте усетили, че се борим за България“, похвали се Бойко Борисов.

След това министър-председателят обърна внимание на големите проекти в енергийната сфера - интерконектора с Гърция и Балкански поток.

„Тук не може да ни се сърдят за газовите магистрали, с тях ще има по-евтини доставки за бизнеса, това сме научили от вас“, обърна се към американския посланик Борисов. Той се спря и на проекта за втора атомна централа у нас.

„Имаме шанс за един хубав проект АЕЦ „Белене. Правилно е структуриран и правилно си платихме реакторите. Като собственици може да си търсим най-добрия вариант като държава“, настоя пред американските инвеститори българският премиер.

Относно преговорите на ниво Съвместна комисия по историческите въпроси със Северна Македония той настоя за съдействие от американската администрация.

„За членството им в НАТО сме на едно мнение. Без това страната става средище на корупция и терор. Огромен напредък има в тази сфера. Надявам се, че когато говорите с колегите в Департамента, да не се заиграват с историята, описано е и от американски дипломати от преди 120 г.“, припомни Борисов.

Министър-председателят обобщи и предизвикателствата пред бизнеса, като ги свърза основно с Брекзит.

„Очакваме най-лошото вече. С ужас чакаме края на месеца, когато трябва да вземем решение. Ако няма сделка, никой не знае какво ще се случи с нашите граждани. Дано се вразумят на края. На това се надяваме. Благодаря за добрите оценки, за средата, за инвестициите, които се правят. Няма лоши инвестиции, но тези, които са ни любими, са тези, които създават работни места“, обърна се към компаниите българският премиер.

На ежегодната бизнес закуска на Американската търговска камара с българското правителство Джъстин Фрийман, временно изпълняващ длъжността посланик на САЩ у нас, открои две думи – визия и лидерство.

„Г-н премиер, искам да ви благодаря за визията и лидерството, което ни сближи. Тава е част от ангажимента да сближим двете ни държави, в т.ч. в сферата на отбраната. Американската камара тук също е пример за останалите по целия свят. 3000 работни места са създадени от компаниите, нейни членове. Създаването на нови места от Coca-Cola в Костинброд я превърна в лидер в региона. Плановете на министър Петкова за енергийна сигурност и съвместното ни сътрудничество, радвам се, че и нейният проект успя. Но ние можем да направим повече. Партньорството с израелските ни колеги, например. Иновациите за еко система в България също ще създадат нови работни места. Да окуражим българските американци да инвестират парите си обратно в българската икономика, като създадат нови работни места и доход в България. Освен екологията, подпомагаме и образованието в България, за да бъдат по-подготвени младите за работата през следващите години. Ако направим повече днес, ще сме по-силни утре“, подчерта американският дипломат.

Думата поиска и Ранди Хауер от Локхийд Мартин, за да приветства България в семейството на компанията.

„Горди сме, че ще имате Ф-16. Благодаря ви г-н премиер, че удържахте курса и се включихте в програмата. Направихте добра и сигурна инвестиция. Ще реинвестираме тук в България за военно-въздушна академия. Ние ще инвестираме и в Авионамс. Ще реинвестираме, за да сме сигурни, че имате най-доброто. В края на деня Ф-16 ще защитава вашето небе. Ще се убедите в предимствата на тази технология. Горди сме, че ще направим това. Разбираме, че това е голяма инвестиция. Ще се убедите, че парите ви са добре вложени, ще знаете къде отиват парите ви във всеки момент“, заяви Хауер и обеща, че компанията няма да разочарова България.

Българската икономика е достатъчно зряла, за да стъпи отвъд океана, посочи и Оливие Маркет, председател на Американската търговска камара. Според него инвестициите в отбрана и киберсигурност са ключови за България през следващите години, а с купуването на самолетите F-16 няма знак за обратен завой в политиката на страната.


Последвайте ни в Google News

 

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати