Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Булдозери, багери и тежки камиони само на метри от водата в яз. „Искър“

Общество

Булдозери, багери и тежки камиони само на метри от водата в яз. „Искър“

Булдозери, багери и тежки камиони само на метри от водата в яз. Искър - Tribune.bg
Снимка:

Изсичат се и дървета

Булдозери, багери и тежки камиони само на метри от водата в яз. „Искър“, показва клипче, снимано преди месец. След като записът се разпространява в социалната мрежа, екип на БТВ проверява случая. Свидетели на нарушението са риболовци, които идват често в местността.

Пред камерата Ивайло Василев разказва, че идвайки тази година са били изненадани от табели „Частна собственост – влизането забранено“. Срещат се дори със собственика на земята, който потвърждава, че плановете му са на мястото да се направи терасиране, за да се сложат каравани. На по-късен етап собственикът на имота иска да построи по-масивни постройки – вили, дървени бунгала, които да дава под наем.

„Няма да има свободен достъп до ивицата. Единият от вариантите, които ни предложи, е просто да си плащаме такса за достъп“, споделя Ивайло Василев.

Човек от екипа на БТВ се представя за клиент пред собственика на терена, който уточнява, че доскоро е притежавал 30 декара в местността, наричана „Багера" и практиката му е да  разделя поземления имот на парцели от по 2 декара. Справка в кадастъра, обаче, сочи, че земите се водят пасища. Според експерти върху тях може да се строи, но само леки земеделски постройки или да се поставят преместваеми обекти. Продавачът обяснява „на доверие“ по телефона, че как да се „маскира" къща, като преместваем обект.

Проверка на място установява, че се сече, за да се разчисти терена. Действията се маскират като санитарна сеч или се разчита на „силен гръб“ в горското стопанство. Има и вандалска схема да се сипе нафта на боровете и те сами падали.

За отходните води също имало решение и те се каптират долу в земята, тъй като зоната е вододайна за столицата.

Справка от район „Панчарево" установява, че общо шест от предлаганите имоти попадат в чашката на язовира, включително и този, който е разоран.

„След проверка на място служителите са съставили два акта за незаконно изсичане и акт по Закона за устройство на територията за изкопните дейности“, уточнява Ирина Войнова, заместник-кмет по териториално устройство на район „Панчарево“. По думите й е забранено е работата да продължи.

Въпреки това, повторна журналистическа проверка дни по-късно установява, че строителните дейности продължават и на мястото вече има изникнало дървено скеле.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети строителство
Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети