Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Бум на изборния туризъм преди местния вот

Общество

Бум на изборния туризъм преди местния вот

Бум на изборния туризъм преди местния вот - Tribune.bg
Снимка:

16 985 души са сменили настоящия си адрес, за да гласуват на местните избори. Като нови жители има в 343 населени места в цялата страна. А над 30 хил. души са поискали да гласуват по настоящ, а не по постоянен адрес.

Това става ясно от анализ на ГРАО, предоставен на регионалния министър Андрей Цеков, според когото има необичайно голям брой регистрации по настоящ адрес и заявления за гласуване по такъв.

Практиката за регистрация на настоящ адрес и гласуване по него е свързана с изискването за уседналост. На местен вот право да пуснат бюлетина имат само избиратели с регистрация по постоянен и настоящ адрес в даденото населено място от поне 6 месеца (в случая - до 29 април 2023 г.). Ако избирател иска да гласува по своя настоящ адрес, а има постоянен в друга община, той може да подаде и заявление до 14 дни преди вота. Това са направили 30 668 души.

Необичайният ръст на сменени адресни регистрации и съответно на заявленията за гласуване по настоящ адрес е основно в малки населени места - там, където се избират кметове на кметства. При такъв висок процент на допълнителни лица в избирателните списъци, това може да промени сериозно изборните резултати там. А ако регистрациите им са незаконосъобразни, би било повод за тяхното обжалване.

Заради “демографската аномалия” тази година министър Цеков е сезирал премиера, а докладът му беше внесен в МС в сряда.

На първо място сред рисковите места е карнобатското село Сигмен, където при население от 245 жители с право на глас новорегистрираните по настоящ адрес са 147, а исканията за гласуване по настоящ адрес - 156. Как местните хора си обясняват тези 60% ръст на съселяните си - виж по-долу.

В димитровградското с. Бодрово пък при население от 281 пълнолетни жители новорегистрираните са 112, а исканията за вот по настоящ адрес - 132.

В село Неофит Рилски, Ветрино, където 1235 души са с право на глас, новите са 285, а искания за гласуване по настоящ адрес са подали 482 души.

На ход са областните управители и кметовете. По закон след писмен сигнал те трябва да направят комисия, която в 3-дневен срок да установи законни ли са регистрациите.

По закон на един адрес не може да бъдат регистрирани над 2 пъти повече хора, отколкото нормално живеят, обясни Цеков. Ако се установят много случаи на един адрес, то следва дерегистриране и изваждането им от избирателните списъци.

Докладът е изпратен на областните управители с искане за проверки. Такава предстои във врачанското с. Чирен, което има 1055 жители с избирателни права. Новорегистрираните там са 319 - 30% от всички избиратели, а постъпилите искания за гласуване по настоящ адрес са 560.

По-голям процент на регистрирани допълнително спрямо записаните постоянни избиратели обаче има в село Долна Бешовица, където те са 33%. Според представения на премиера Денков списък в цялата Врачанска област има 31 населени места с допълнително регистрирани избиратели.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети