Даниел Панов: Общините не са включени в актуализацията на бюджета, наесен ще има фалити
„Правителството и местната власт сме в една лодка, не трябва да стоим на два различни бряга“, казва кметът на Велико Търново и председател на Националното сдружение на общините в Република България.
Панов припомня, че още през февруари са водени разговори с Министерството на финансите. Поискана пълна справка, която да отразява разликата в разходите за ток от 2021 и 2022 г. и средствата, които не достигат.
„Общините трябва да бъдат компенсирани не като предприятия, а като публични институции. Поставил съм въпроса в няколко срещи в Министерството на финансите. Когато министър-председателят Кирил Петков беше в Търново и пред него настоявах, че общините не бива да бъдат приравнявани с производствените предприятия и трябва да се намери решение. Предложили сме краткосрочни мерки за компенсиране на общините и останалите публични структури, докато бъде намерено трайно решение“, заяви Панов пред „24 часа“.
Всичко това минава през промени в Закона за енергетиката, който в момента приравнява общините и публичните институции с производствените предприятия. В крайна сметка правителството е органът, който трябва да обърне внимание на тези проблеми, а законодателят да поправи грешката си.
Кметът на Велико Търново подчертава, че ако актуализацията на бюджета остане в този вид има реална опасност от фалити особено при малките и средните общини. За да се компенсира увеличението на разходи, трябва да се вдигнат данъците. Това обаче е трудно да се случи в ситуация на икономическа криза.
„Естествено е тези средства да бъдат разпределени от долу на горе, а не обратно. Не бива еднолично да се вземат толкова важни решения като актуализацията на държавния бюджет“, допълни той.
Запитан как в предишни ситуации подобен проблем как е решаван, Панов припомня, че с министъра на финансите са провеждали не една, а няколко срещи при подготовката на бюджета, също и във връзка с актуализацията. „Но тогава не е имало толкова много икономически фактори - санкции срещу Русия, енергийна криза, нямаше война и нещата са били прогнозируеми. В COVID кризата при предишното правителство например връзката ни беше на всички нива. Всички мерки, които въвеждаше здравният министър, бяха базирани на информацията за хода процесите в страната и по места. Бяхме в добра координация и така избегнахме големите рискове. В момента тази комуникация я няма.“
Панов подчертава, че няма обяснение за пълната липса на диалог между местната власт и правителството, което не е било дори по време на служебни кабинети.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/daniel-panov-obshtinite-ne-sa-vkliucheni-v-aktualizatsiyata-na-biudzheta-naesen-shte-ima-faliti/