Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. До края на 2022 г. всички сгради трябва да имат защита срещу мълнии

Общество

До края на 2022 г. всички сгради трябва да имат защита срещу мълнии

До края на 2022 г. всички сгради трябва да имат защита срещу мълнии - Tribune.bg
Снимка:

Не е ясно колко сгради имат гръмоотводи в София, обясни директорът на дирекция „Общински строителен контрол“

Няма точна статистика какъв е броят на жилищните сгради в София, които нямат мълниезащитна инсталация. Това каза в интервю за БГНЕС директорът на дирекция „Общински строителен контрол“ в Столичната община арх. Влади Калинов.

Информация дали една сграда има такава система се съдържа в нейния технически паспорт, ако има такъв. До момента подобен документ имат само сградите, които бяха санирани по Националната програма за енергийна ефективност и те категорично имат мълниезащита, но техният брой е твърде малък. Около 90% от общинските и обществени сгради имат мълниезащита.

„Всяка сграда би трябвало да има мълниезащитна инсталация. Всяка нова сграда задължително се проектира и изгражда с такава система. Преди пускането ѝ в експлоатация тя се тества, така че за всички нови сгради, строени през последните 30-40 години мога да кажа, че са обезпечени както трябва“, заяви арх. Калинов.

Попитан защо отговорността за наличието на мълниезащита е оставена в ръцете на етажните собствености и защо никой не контролира дали се спазва Наредбата на регионалното министерство за наличието на работеща мълниезащита, той заяви, че това се дължи на факта, че до момента статистиката не е показала жертви от мълнии в сградите и затова законодателят не е обърнал особено внимание на тази тема.

Проблемът ще бъде решен, когато всички сгради в София бъдат паспортизирани.

„До края на 2022 г. всички сгради трябва да имат технически паспорти. В него има част „електро“, в която е залегнала наличието на мълниезащитна инсталация и в какво състояние е тя. Във всяка сграда с паспорт задължително се проверява състоянието на тази инсталация и се правят предписания в какъв срок и как трябва да бъде обезопасена“, обясни Калинов.

Той посочи, че санкциите за неработеща или липсваща мълниезащита за физически лица са от 100 до 300 лв., а за юридически от 1000 до 10 000 лв.


Последвайте ни в Google News

 

Етикети сгради, защита

Коментари (0)

Няма коментари.

Добави коментар




Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Правилно ли е решението за отпускане на великденски добавки за най-бедните пенсионери?
Покажи резултати Скрий резултати