Доц. Околийски: Най-много затлъстяват седмокласниците. Нишката се къса с влизането в пубертета
Все повече деца в България имат затлъстяване. Липсата на мотивация за спазване на здравословна диета и спортуване е една от основните причини, посочи заместник-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски. През 2022 г. е установено, че седем на 1000 деца на възраст около 6 години са с наднормено тегло, а между 7 – 19 години са 21,67 случая. По думите му най-много случаи на затлъстяване са установени сред учениците в седми клас, уточни експертът.
„Нишката се къса с влизането в пубертета, не се разбира важността да си много активен физически", коментира той. Работи се по въвеждане на обучение по здравна култура и образование в българските училища, допълни той.
Затлъстяването е хронично заболяване за цял живот. Данните показват, че 61% от населението в България над 18-годишна възраст страда от наднормено тегло и затлъстяване, но обществото ни не го разглежда като заболяване, обяви доц. Теодора Дърленска - председател на Българската асоциация за изследване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания.
Според нея, ако в ранна детска възраст един човек има затлъстяване, рискът над 18 години да го развие, е 50%. Ако в юношеството има затлъстяване, то 80% е рискът да е със затлъстяване и като възрастен. „Пълно дете става пълен възрастен", каза Дърленска. По думите това води до възможност от развитие на 250 заболявания. Тя даде съвети да се приемат всеки ден плодове и зеленчуци, да се приемат варива, както хората да се движат и да имат поне 8-часов сън.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/dots-okoliyski-nay-mnogo-zatla/