Единствени: Общински съветници от ДБ опитаха да спрат реконструкцияна на стадион „Българска армия“
Общински съветници от ДБ опитаха да спрат проекта за реконструкция на стадион „Българска армия“. След час и половина спорове комисията по околна среда в Столичният общински съвет даде положително становище за отсичането на 75 дървета в Борисовата градина и залесяването на 298 фиданки.
В момента се чака ново становище от Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН) и от Министерството на културата. Причината е, че Борисовата градина, в която се намира стадионът, е паметник на градинското и парково изкуство. От института вече веднъж са върнали визата с 10 забележи.
Одобрение се чака и от Министерството на околната среда и регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ). Те пък трябва да преценят дали е нужна оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
Визата за проектиране и проектът вече са съгласувани и одобрени от автора на устройствения план на Борисовата градина арх. Атанас Ковачев.
Проектът предвижда на мястото на построения през 1965 г. „Българска армия“ с капацитет за 22 000 зрители трябва да се появи изцяло нов стадион с капацитет от 16 000 седящи места. По план той няма да излиза от границите на сегашната „чаша“, а инвеститорите имат намерение да върнат около 40 дка от настоящия спортен комплекс към парковата среда чрез изграждане на нова алейна мрежа пред централния сектор А.
Архитектът на проекта - Цветан Петров обясни, че целта винаги е била само една – „да допринесем за развитието на зоната и да оправим дефицитите на средата“. Те не искали да махат дърветата, но това се налагало заради евакуация при евентуална рискова ситуация.
Той още веднъж обясни, че стадиона няма да има паркинг, в Борисова градина могат да влизат само специализирани автомобили.
„В документите имам писмо от НИНКН, което се казва, че са направени изключителни съществени забележки и проектът е върнат за нередности, които ако до 10 дни не се поправят процедурата се прекратява. Би следвало процедурата към момента да е прекратена“, обясни Марта Георгиева от ДБ. Колегата ѝ - Иво Божков пък бе категоричен, че те не са против нов стадион, но това да става по правилата.
Процедурата се спазва стриктно, увери арх. Петров. И бе категоричен, е тя е в НИНКН и подлежи на съгласуване.
Опитите на ДБ да спрат проекта за стадиона не останаха незабелязани от фенове на ЦСКА. В социалните мрежи се организира кампания, като фенове пишат лични съобщения на тримата ДБ общинари с възмущение.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/edinstveni-obshtinski-savetnit/