„Фрийдъм хаус“ нареди България сред страните висока свобода на медиите
Свободата на словото е в низходяща спирала по целия свят
Свободата на медиите намалява по целия свят, като демократичните правителства се присъединяват към авторитарните режими в стремежа си да потискат независимата журналистика, твърди тазгодишният доклад на „Фрийдъм хаус“ (Freedom House).
България се намира във високата част на класацията. Страната ни е посочена сред държавите с висока степен на медийна свобода.
Докладът разпределя страните в пет групи, като България е във втората от тях заедно с други държави в Източна Европа и Южна Америка.
Методологията включва въпросите дали има пряка цензура; често ли се среща автоцензура; подложени ли са журналистите на натиск да разкриват източниците си; използват ли се дела за клевета и обида, за да бъдат наказани журналисти, разследващи властта и др.
Според общата оценка за последните години свободата на медиите е отбелязала значително снижаване в Европа, докато огорчението на американския президент Доналд Тръмп от пресата „сериозно изостря продължаващата ерозия на общественото доверие в основните медии“.
„В някои от най-влиятелните демокрации в света популистките лидери са в съгласуван опит за ограничаване на независимостта на медиите“, каза Сара Репучи, старши директор за изследвания в „Хюман Райтс Уоч“ пред АФП, цитирана от БГНЕС.
В доклада се казва, че правителството на Виктор Орбан в Унгария и Александър Вучич в Сърбия са успели да „издухат“ критичната журналистика и да консолидират собствеността на медиите в „приятелски ръце“, създавайки шаблон за други популистки лидери.
Закупуването на най-големия национален вестник от руското правителство отразява неговия стремеж да „проникне в прикритие от партийни пристрастия“, а китайската комунистическа партия се стреми да разшири влиянието си върху медийното производство и разпространението му в чужбина.
В Индия правителството на премиера Нарендра Моди също се опита да окаже натиск върху независимите медии при избора на телевизионни лицензи и подкрепи кампании за обезсърчаване на реч, която е „антинационална“.
Скромен ръст на свободата на пресата се наблюдава в страни, където демокрацията се засилва, като Етиопия, Малайзия, Еквадор и Гамбия, се казва в доклада.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/friydam-haus-naredi-balgariya-sred-stranite-visoka-svoboda-na-mediite/
Коментари (0)
Добави коментар