Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Георги Георгиев: 30 семейства вече имат устройства, с които да намерят близките си с деменция

Общество

Георги Георгиев: 30 семейства вече имат устройства, с които да намерят близките си с деменция

30 семейства вече имат електронни устройства, с които да намерят близките си с деменция, разказва председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев в поредния си подкаст „Да подредим града с Георги Георгиев“.

В него става дума за безплатно предоставяне на GPS устройства за хора с алцхаймер и деменция и за деца със специални образователни потребности (СОП) и за програмите за кариерно развитие и интеграция на деца и младежи със синдром на Даун.

Инициативите са разработени след множество срещи със семействата на хора с алцхаймер и родители на деца със СОП.

„Отворихме общински спортни обекти за безплатно ползване за младежи с интелектуални затруднения, които са картотекирани към специализиран спортен клуб – така насърчаваме тези младежи да постигат високи спортни резултати. През месец юни създадохме и нова социална услуга – дневен център с приоритет – спортна насоченост. Ето и другите ни инциативи:

Подкрепа за прехода от училище към зрелостта. Фондация „Светът на Мария“ създадоха клубни занимания за младежи със Синдром на Даун и други затруднения в преходния период между училище и трудовата реализация", разказва за инициативите на общината Георгиев.

Той обяснява и как работи GPS устройството, дадено на "хората, които се губят в града". Устройството се носи от лицето, чиято локация трябва да бъде проследявана. С помощта на вградения GPS се определя неговото местоположение. Информацията се предава към приложение на български език, инсталирано на смартфона на полагащия грижи. За целта е необходимо в GPS устройството да бъде поставена SIM карта с включени гласови услуги и мобилни данни.

Предоставя данни за историята на движението през деня. Има SOS бутон – възможност за спешно обаждане до човека, който полага грижи за лицето. Задава се „Сигурна зона“, като при нейното напускане полагащият грижи ще получи уведомление в приложението.

Когато човекът с деменция се загубил има т.нар. принудително обаждане. Когато той не вдига телефона, се включва високоговорител, за да може той да чуе близките си, тоито го търсят, а ако наоколо има други хора - да помогнат.

Програмата е разработена, след като е проучен опитът във Великобритания и САЩ, обяснява Георгиев.

Има възможност за създаване на „бял списък“ с контакти – ако няма въведени номера в списъка с контакти, само номерът, въведен при създаването на акаунта, може да осъществява повикване към устройството с цел предотвратяване на телефонни измами. 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети