Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Георги Георгиев: София е град забранен за „баш майстора“, трябва контрол и здрава ръка

Общество

Георги Георгиев: София е град забранен за „баш майстора“, трябва контрол и здрава ръка

Георги Георгиев: София е град забранен за баш майстора, трябва контрол и здрава ръка - Tribune.bg
Снимка:

„Ремонт на ремонта на жълтите павета има много проста причина- фирмата изпълнител не си върши качествено работата. Затова решението за мене е надзор, контрол на място, и жестоки глоби и санкции, за да видят фирмите изпълнители, че както работят на частни обекти към възложители частни компании, със същото и по-високо качество, защото това са обществени пари, трябва да работят и в София“, заяви пред Аудиокаста на „Фокус“ председателят на СОС Георги Георгиев.

Той заяви, че е необяснимо защо толкова голяма компания, като тази, която изпълнява ремонта, майсторите буквално да са се оказали „баш майстори“.

„София е град забранен за „баш майстора“. Така че публичната инфраструктура трябва към нея да си подхожда с голяма отговорност. Ние увеличихме щатния брой да имаме повече инженери и специалисти, които да контролират големите обекти, защото общината се задъхва с капиталовата си програма. Но без съмнение има и много политически нюанс в понятието „ремонт на ремонта“, добави той.

Георгиев очерта като изключително важно нуждата от повече ред.

„За да има повече зеленина и чистота в града, е необходим повече контрол, инвестиции в тази посока, и разбира се, да го пазим, което вече е задача за всички нас“. Той припомни решението от миналото лято, когато беше въведен екостикер за това коя кола колко замърсява.

„Това е едно решение, за което помните искаха ми оставката, аз пък казах, че докато не го гласуват ще ги събирам всеки ден през ваканцията миналото лято, и беше много динамично и даде повод за много спекулации. Но в крайна сметка за да дишаме чист въздух, трябва да намаляваме източниците на замърсяване. А близо 7000 вече са домакинствата с подменени стари печки на дърва и въглища, на които даваме напълно безплатно от общината, напълно безплатно им ги заменяме с климатици и нови съвременни, като инсталации на пелети да речем, и други системи за отопление. Т.е. това са ефективните мерки и това е промяната на града, която според мен хората искат да видят“, заяви председателят на столичния общински съвет.

Той определи като лъжа думите на Борис Бонев за къпалнята „Мария Луиза“.

„Когато някой по предлог, че иска да свърши нещо хубаво, да речем да върнем къпалнята на софиянци – звучи страхотно. Само че връщането на къпалнята на софиянци ако означава, ние да платим десетки милиони на Румен Гайтански, за да откупим къпалнята, веднага като юрист ви казвам, че това всъщност е осребряване на една схема, в която в мъртва хватка е хваната София през 2003 година по времето на Софиянски при прехвърлянето на къпалнята в една частна фирма. И днес, ако приемем тезата на Борис Бонев, ние трябва да платим десетки милиони откуп за нещо, което е наше така или иначе. Аз с това не съм  съгласен. Така че битката е ежедневна, натискът не е никак малък, в крайна сметка за това са ни избрали хората – да си опичаме акъла и да не се подаваме на натиск“.

Георгиев обясни, че предстои много работа – тротоарите, вдигане на темпото на строителството на паркингите в квартали.

„До седмица ще е готов първият и най-голям такъв паркинг в "Надежда“ – между 4 блока, между 3 блока, в близост до метростанцията на "Кирил Дрангов“ се изгради най-големият паркинг: 310 паркоместа за живеещите наоколо. Започнахме в "Слатина“, за съжаление със забавяне, на пазара "Ситняково“ до румънското посолство по проект за 160 автомобила със спортен комплекс на последното ниво, т.е. със спортно игрище, така че да могат младите хора в София да имат такива игрища, каквито сме виждали по филмите. Не успяхме по моите стандарти да се справим с другите два паркинга: в "Студентски“, за който бяхме обявили конкурс, но един от многото областни управители на София върна решението и деактува едни имоти; в  "Младост“ търсим инвеститор още“, обясни още той.

„Бих продължил да подкрепям може би най-голямото градско събитие фестивала 3D мапинг фестивала LUNAR, който се проведе и тази пролет през май месец под мой патронаж. Това е изключителен успех за града, защото създава чувство за общност, създава възможност за забавление на гражданите, дава поле за изява на младите артисти, има изключително важен ефект върху общинската икономика, защото всеки си е купил по вода, бира, чаша вино вечерта, обикаляйки по различните инсталации, останал е на някои от заведенията да речем, увеличихме градския транспорт да работи до късно и т.н.

Иначе с по-големи темпове бих въвел, макар че Общинският  съвет е много ограничен в тази посока, още по-строги и ясни правила за ремонтите и за контрола, ефективния контрол и здравата ръка, с която общината може и трябва да управлява“, категорчен беше Георгиев. 

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети