Христо Грозев е бил принуден да напусне Австрия, руските служби го заплашвали
„Подозирам, че във Виена има повече руски агенти, информатори и съучастници, отколкото полицаи“, каза журналистът
Българският разследващ журналист и директор на Bellingcat Христо Грозев е бил принуден да напусне Австрия, където живее от близо 20 години със семейството си. Според виенския вестник „Фалтер“, цитиран от Moscow Times, той е заплашен от руските служби за сигурност.
„Подозирам, че във Виена има повече руски агенти, информатори и поддръжници, отколкото полицаи“, каза Грозев.
Журналистът е планувал да се завърне във Виена след пътуване в САЩ, но е бил предупреден от свои познати в средите на разузнаването, че може да бъде изложен на опасност, ако се върне.
Грозев е в САЩ по повод церемонията по връчването на наградите „Оскар“ и номинацията на документалния филм „Навални“, в който българинът има участие.
53-годишният Христо Грозев участва в някои от значимите разследвания, като отравянето на руския двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му в Солсбъри през 2018 г. Той разследва също така и отравянето на кремълския критик Алексей Навални.
Припомняме, че през декември 2022 година българският журналист бе обявен за федерално издирване в Русия, като Руското Министерство на вътрешните работи не посочи каква е причината за разследването срещу него.
Скандалът доведе до привикването на руския посланик Елеонора Митрофанова в МВнР за обяснения – но оттогава няма никакъв напредък по изясняването на обвиненията срещу Грозев.
През юли руската разследваща служба ФСБ заяви, че Христо Грозев е участвал в операция на украинското военно разузнаване за отвличане на военни самолети от Русия.
„Смятат ме за престъпник, но аз не мога да се защитя, защото не знам в какво съм обвинен. И очевидно искат да разбера, че знаят къде точно живея“, казва Грозев в интервюто за „Фалтер“.
Грозев отрича всички обвинения срещу него и обвинява руските служби, че са фалшифицирали доказателства, за да подкрепят твърденията си.
Bellingcat има ключова роля в серия от разследвания за тежки престъпления, извършвани от агенти на руските служби за сигурност - от свалянето на малайзийския самолет MH17 над Украйна през 2014 г. до опита за убийство на Алексей Навални с новичок.
Документалният филм за разследването срещу отровителите на Навални, в което Грозев активно участва, беше номиниран за „Оскар“ преди седмици.
През декември Христо Грозев беше изслушан от българското Народно събрание. Тогава той каза, че не се чувства в безопасност в България заради наличието на голям брой агенти на руските служби в страната, които биха имали безпрепятствен достъп до него.
Той даде за пример и липсата на напредък по разследванията за руски операции срещу български военни обекти, които „не се движат със скоростта, с която бих очаквал“, а прокуратурата дава „меко казано подвеждаща информация“ на службите в други държави.
Грозев смята, че това, което се случва с него, е „предупредителен изстрел към други колеги в Европа и САЩ“.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/hristo-grozev-prinuden-da-napusne-avstriya-ruskite-sluzhbi-go-zaplashvali/