Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Игнажден е! Започват родилните мъки на Св. Дева Богородица

Общество

Игнажден е! Започват родилните мъки на Св. Дева Богородица

Игнажден е! Започват родилните мъки на Св. Дева Богородица - Tribune.bg

Внимайте кой прекрачва прага на къщата ви

Игнажден е християнски празник, на който според религията и народните вярвания започват родилните мъки на Света Богородица, за да се роди в святата нощ Спасителят. Почита свети Игнатий Богоносец, а имен ден празнуват всички, носещи името на светеца, както и производни на него. Игнажден е и църковен, и народен празник, свързан с много обреди и поверия.

Обичаи за празника Игнажден

Обичаите и обредите, изпълнявани на Игнажден, са свързани с представата за началото – началото на родилните мъки на Богородица, началото на нарастването на деня – на Игнажден е зимното слънцестоене, зимното равноденствие – денят е равен на нощта, а след него започва да нараства, началото на прехода между старата и новата година. Стар мит разказва и че Игнажден е рожденият ден на новото Слънце.

Обичаите за Игнажден са различни в различните краища на страната, като най-популярните сред тях са:

Полязване

Този обичай дава и някои от другите имена, с които е известен Игнажден – Полязовден. Свързан е с вярването, че човекът, който пръв прекрачи прага на дома на този ден, показва каква ще е годината. Ако полезникът – първият, стъпил в къщата в деня на свети Игнатий, е добър човек, добра ще е и годината.

Полязникът, когото всъщност наричат и по други начини в различните краища на страната, има и друга важна роля – той изпълнява ритуал край огнището за плодородие, нарича за множене на добитъка и стадата, да е богата годината и щедра към трудещите се. Полезникът взима пръчка от дръвника, разбърква огнището и изрича думите: „Колко искрици, толкова яренца, агънца, теленца , кончета …“

Обичаи за защита от зли духове

В народните вярвания в дните от Игнажден до Новата година караконджули и демони дебнели хората и домовете им. За да ги предпазят, рано на празника домакините посипвали около домовете си жито, което са прекадили.

Постна трапеза

За Игнажден се приготвя постна трапеза, а първия колак се пази за Бъдни вечер.

Най-популярните за Игнажден поверия

Освен с богатство от ритуали, митове, легенди, обредни трапези, Игнажден е  и празник, известен с любопитните си поверия. Много от съхранените и до днес за Игнажден поверия са свързани с плодородието на земята, пълните къщи и обори, зачеването на младите невести, с берекет и благополучие, с надеждата за здраве. Сред  тези народни поверия са:

-        Забрана домакините да перат на празника, като това поверие е против болести.

-        За да няма град и да унищожи труда на бедните селяни, на Игнажден не се приготвя боб, чиито зърна са оприличавали на градушка.

-          Забрана домакините и особено младите невести да работят освен онова,  което трябва да приготвят за самия празник. Тази забрана е свързана надеждата, че ще заченат лесно наследник. На самия Игнажден обаче невестата не трябва да се опитва да зачене, защото детето ще се роди недъг. Единствената позволена работа на празника е свързана с почистване на комините от сажди, като се вярва, че това ще предпази дома от бълхи през лятото.

-        И трапезата, и къщата трябва да са пълни, нищо не се хвърля на този ден освен боклука. В джобчетата трябва да дрънкат стотинки, а всеки, които се прибира в дома, ще трябва да влиза с пълни ръце, за да не е гладна годината, а благословена. Именно по тази причина и не се изнася нищо от дома особено огън, сол, храна и сечиво.

-        Веднъж седнало край обредната трапеза вечерта, семейството не трябва да става, за да е богата годината и за да снасят кокошките.

-         На Игнажден са забранени ядовете. Ако се ядосвате на този ден, пълна с ядове ще е годината.


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети