Името на софийския парк "Заимов" няма да се сменя засега
Столична община
Софийският парк "Заимов" запазва името си. Преди около месец Столичният общински съвет реши паркът да си върне старото име "Оборище", а мотивът за това беше "нееднозначното възприемане на ролята и мястото на генерал Владимир Заимов в историческата памет на българското общество". Генералът е работил за съветското разузнаване и е осъден на смърт заради шпионаж.
Решението за преименуването на парка "Заимов" на "Оборище" беше върнато от областния управител на София Йовелина Тихова, назначена от правителството на Румен Радев. Мотивът беше "негативни обществени реакции като посегателство над паметта за антифашизма, с която се свързва името на ген. Владимир Заимов", както и процедурни пропуски.
Заради ветото на областния управител точката трябваше да се прегласува на заседанието на СОС в четвъртък и не се събраха достатъчно гласове, за потвърждаването на решението за преименуването на парка на "Оборище". Така засега той запазва името "Заимов".
Един от вносителите на предложението за връщането на старото име на зелената площ Веселин Калановски от "Продължаваме промяната - Демократична България" обяви, че още за следващата сесия предложението за смяна на името ще бъде внесено отново. Той обясни липсата на достатъчно гласове за преименуването сега с това, че част от общинските съветници, подкрепящи идеята, не били на работа. Освен това от "Спаси София" отказаха да участват в гласуването. Калановски видя в това възможна договорка с БСП, които са твърдо против смяната на името. Лидерът на "Спаси София" Борис Бонев репликира, че формацията му не желае да участва в безсмислени за града идеологически спорове.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/imeto-na-sofiyskiya-park-zaimo/



Коментари (0)
Добави коментар