Как да изберем безопасен велосипед за детето?
Карането на колело е широко популярна форма на спорт и забавление сред хора от всякакви възрасти. Особено през лятото, за децата това остана една от малкото увлекателни и сравнително достъпни дейности, които ги извеждат навън от дома, откъсват ги от мобилните устройства и им осигуряват движение и време на открито. Това обаче е съпътствано и от някои рискове, които могат да доведат до наранявания и инциденти.
Ето ги основните съвети, които Комисията за защита на потребителите (КЗП) дава за това как да разберем дали един велосипед отговаря на стандартите за безопасност, цитирани от БГНЕС.
Съществуват видими несъответствия, които издават, че даден велосипед не отговаря на стандартите за безопасност и употребата му със сигурност крие рискове от различен характер. Например наличието на остри ръбове на спирачките, ръкохватките, рамката, предпазителя на осите на предното и задното колело или на багажника може да доведе до драскотини и дори порязване. Освен това, всички тръби и твърди елементи като кормила, лостове и др., които могат да наранят колоездача и да доведат до вътрешни или външни наранявания, е задължително да бъдат защитени.
Имайте предвид, че където и да било по детските велосипеди не се допускат никакви устройства за бързо закрепване от типа на държач на бутилка за вода, допълнителни огледала или звънци и други.
Има изисквания и по отношение на кормилото и елементите по него. Например, детските велосипеди трябва да са снабдени с ръкохватки от еластичен материал, който да обира трептенията и да предпазва дланите от натъртвания.
Преди да изберете велосипед за своя малчуган, изключително важно е да се уверите и в това, че ръкохватките по никакъв начин не пречат на спирачния механизъм. Проверявайте не само при покупката, но и след това периодично доколко стабилно са прикрепени лостовете на спирачките. Ако те се въртят свободно около тръбата на кормилото и не могат да бъдат фиксирани в избраното положение, е налице предпоставка за сериозен риск от инцидент.
Пространството между педала и предната гума или предния калник трябва да е не по-малко от 89 mm. При двуколесните детски велосипеди е задължително да има предпазител на веригата, който изцяло да закрива нейната външна и странична повърхност, предното и задното верижни колела, както и вътрешната повърхност на задвижващото верижно колело и местата на зацепване на веригата с него.
Велосипедите за малки деца трябва да бъдат оборудвани с предни, задни и странични рефлектори.
Светлинни отразители следва да бъдат поставени и на педалите. Това важи и за велосипедите за юноши. Тъй като развиват по-високи скорости, те трябва да бъдат оборудвани с минимум две независими спирачни системи. Поне една трябва да действа на предното колело и една – на задното.
Отстрани на гумата на всеки велосипед трябва да е отбелязано препоръчителното от производителя максимално налягане за помпане. Важно е да го имате предвид най-вече при поддържката на колелото.
Задължително велосипедите трябва да бъдат продавани с инструкция за употреба на български език. В нея следва да се съдържа информация за подходящите терени за каране, указания за регулирането на отделните елементи като кормило, седалка, препоръки за използване на предпазни средства, напомняне за редовна проверка на спирачките, гумите, управлението, джантите и предупреждение за увеличен спирачен път при мокро време, данни за позволеното общо тегло на ездача плюс багажа и т.н.
Много важно по отношение гаранциите за съответствие на велосипеда със стандартите за безопасност е наличието на два вида маркировки върху неговата рамка. Едната маркировка посочва серийния номер, другата съдържа името на производителя или на неговия представител, както и номера на съответния европейски стандарт за безопасност.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/obshtestvo/kak-da-izberem-bezopasen-velosiped-za-deteto/
Коментари (0)
Добави коментар