Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене
Меню
  1. Начало
  2. Общество
  3. Кантората на шефа на СОС стана правна клиника за бежанци

Общество

Кантората на шефа на СОС стана правна клиника за бежанци

Кантората на шефа на СОС стана правна клиника за бежанци - Tribune.bg
Снимка:

Корпоративни адвокати за 2 дни се превръщат в имиграционни експерти, организирали и два автобуса да вземат хора от границата. От десет дни адвокатското дружество “Георгиев и Колев”, в което управляващ съдружник е председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, действа като безплатна правна клиника за бежанци, съобщава „24 часа“.

Още на 27 февруари - на третия ден от нахлуването в Украйна, Георгиев събрал екипа си от юристи и ги попитал кой иска да работи като доброволец и да помага с безплатни правни съвети. Откликнали всички, но тъй като дружеството не може да спре да работи, са определени 4-ма юристи и един доброволец - стажантка, чиято майка е украинка, които всеки ден дават безплатни правни консултации на търсещи закрила у нас.

Вече са съдействали на над 60 души.

“Искам да благодаря на екипа си и на моя съдружник. Моя студентка от университета също ни потърси с молба да помага и стана част от екипа ни. Мои приятели и наши клиенти също помагат - някои настаняват нуждаещи се, други носят електроуреди и т.н. Доброто се мултиплицира. Получи се нещо като цунами на добродеяния, което е много вдъхновяващо. Гордея се с моя екип - това са корпоративни адвокати, които за два дни се преквалифицираха в имиграционни експерти”, каза Георгиев пред “24 часа”.

Всеки в нужда може да се обърне към кантората за съвет как да получи бежански или хуманитарен статут, на ukrainelegalaid@gklaw.bg и телефон +35924007342.

Адвокатите публикуват сами контактите си в групите за взаимопомощ във фейсбук и следят казусите там, за да бъдат полезни. Дружеството работи и със сдружението “Мати Украйна”, което също препраща различни казуси към тях.

“Георгиев и Колев” организира и два автобуса - сред първите български на границата между Украйна и Румъния, откъдето са докарали у нас над 60 бягащи от войната. Всички те вече са настанени - при роднини, приятели или доброволци. Сега Георгиев помага на една от жените, пристигнала с двете си деца, за превод и легализация на дипломата ѝ. Тя е фармацевтка и се надява да започне работа у нас. Настанени са в Пловдив.

Дружеството извършва и безплатна правна помощ за новата платформа - www.bg4ua.com, която свързва хората в нужда с доброволци. В платформата влизат хора от IТ сектора, предприемачи, стартъпи и др.

“Правната уредба не е достатъчно адаптирана за подобни ситуации и за да се помогне бързо, трябва да се прилага голяма гъвкавост, но същевременно, без да се нарушават законите. Към нас се обръщат хора, които все още са в Украйна, питат с какви документи могат да влязат у нас, нужна ли е виза, могат ли да преминат границата с паспорт без биометрични данни.

Друга група са заявилите български паспорти, но без да са ги взели и не знаят как да го направят. Помогнахме и на дете, чиито родители са мобилизирани, а баба му го праща само с акт за раждане да мине границата”,разказва адвокат Ванина Попова от “Георгиев и Колев”, която отговаря за правните консултации.

Други казуси са свързани с търсене на транспорт до България, въпроси за настаняване и дали ако дойдат у нас, ще могат да работят, обяснява тя. “Затова е нужно и държавата да предприеме мерки. Трябва да има решение на Министерския съвет за въвеждане в действие на временната закрила - да се определи кръг от лица, които ще имат право на този статут, кой ще го предоставя и т.н. В Полша например за една седмица успяха да организират режим за преподаване на украинските деца”, коментира юристката.

 


Последвайте ни в Google News

 

Топ новини виж още

Хороскоп

Анкети

Одобрявате ли формат на кабинет, воден от ГЕРБ-СДС, с участието на БСП и ИТН и с подкрепата на ДПС-ДПС?
Покажи резултати Скрий резултати